Vítěz Turnaje kandidátů má právo vyzvat za domluvených podmínek mistra světa. Taková jsou pravidla mezinárodní organizace FIDE. Jenže tentokrát bude potřeba sáhnout po dalším polozapomenutém pravidle – v případě, že mistr světa z jakéhokoli důvodu odmítne svůj titul obhajovat, uskuteční se zápas mezi vítězem Turnaje kandidátů a šachistou, který se v rámci prestižního turnaje umístil na druhé pozici.
Magnus Carlsen získal titul v roce 2013, když po výhře na Turnaji kandidátů získal právo vyzvat tehdejšího šampiona Višvanáthana Ánanda. Od té doby norský 'Šachový princ' obhájil titul hned čtyřikrát, chuť mu teď vzala skutečnost, že by se měl znovu utkat s Rusem Janem Něpomňaščijnym.
„Probral jsem to se svým týmem, probral jsem to s vedením FIDE a mluvil jsem také s Janem. Závěr je jednoduchý, nemám motivaci hrát další zápas. Nemám moc co získat. I když by byl zápas s Janem z historických důvodů zajímavý, nemám chuť ho hrát a hrát ho prostě nebudu,“ oznámil Carlsen.
Ten už v prosinci naznačil, že by se v případě dalšího duelu raději potkal se zástupcem nové šachové generace Alirezem Firouzjem, právo na výzvu však znovu vybojovala aktuální světová sedmička Něpomňaščij. Ruský hráč se tak utká o možnost stát se historicky sedmnáctým mistrem světa v klasickém šachu proti Ting Li-ženovi.
„Neodcházím do šachového důchodu. Stále chci být aktivním hráčem,“ tvrdí Carlsen a hned vyjmenoval několik soutěží, kterých by se rád zúčastnil.
Není to poprvé, co šachový mistr světa svůj titul neobhájil. Ale jen v roce 1975 se tak stalo z šampionovy vůle, když se Bobby Fischer nedohodl s FIDE na podmínkách zápasu a titul získal Anatolij Kasparov. V roce 1946 pak zemřel Alexander Alechin jako úřadující mistr světa a v roce 1993 opustil Garry Kasparov organizaci FIDE a obhajobu odehrál pod hlavičkou konkurenční Asociace profesionálního šachu.
Zdroj: Chess