Otevřený dopis směřovaný k National Collegiate Athletic Association (NCAA) vyvolal skandál. Rodiče univerzitních plavkyň se dožadují změny pravidel, protože se jim nelíbí působení Lii Thomasové v kategorii žen. „Letos nemá nikdo sebemenší šanci. Holky tvrdě trénují, ale dobře vědí, že Liu nemohou porazit,“ ozval se jeden ze zklamaných rodičů anonymně pro Washington Post.
Dvaadvacetiletá Lia Thomasová se stává fenoménem, který symbolizuje účinkování transgender sportovců. Ta se ještě jako muž účastnila mužských závodů, pak však na jaře 2019 zahájila substituční hormonální léčbu a teď využívá svých fyzických předpokladů při závodech žen a na univerzitní úrovni je bez konkurence. Dlouhodobě se odmítá vyjadřovat v médiích, teď však svolila k tomu, že celý svůj životní příběh převypráví exkluzivně pro magazín Sports Illustrated.
Bez ohledu na masivní odpor rodičů jejích konkurentek, vydaly kolegyně z plaveckého oddílu pensylvánské univerzity společné prohlášení na její podporu. „Vážíme si jí jako člověka, kolegyně a kamarádky,“ píše se v něm s tím, že anonymní negativní prohlášení pro tisk nereprezentují „pocity, hodnoty a názory celého týmu.“
Americká plavecká federace zareagovala tím, že v nejbližší době aktualizuje své zásady týkající se způsobilosti transsexuálních sportovců. Tříčlenná lékařská komise teď bude rozhodovat o tom, zda předchozí fyzický vývoj může poskytovat plavcům nespravedlivou výhodu. „Nadále se budeme zasazovat o genderovou rovnost a inkluzi všech cisgenderových a transgenderových žen i jejich práva na účast ve sportu. Zároveň podporujeme rovnost soutěžení a uznáváme rozdíly mužských a ženských kategorií a nevýhody, které představuje soutěžení mezi sebou.“
Podle USA Swimming by se nejlepší americká plavkyně umístila v loňské sezoně při soupeření s muži na 536. místě žebříčku.