Není to nic příjemného a Fabio Jakobsen není první ani poslední cyklista, který se se stejným problémem potýká nebo bude potýkat.
Operace endofibrózy ilické tepny, jak zní lékařskou mluvou řešení jeho potíží, znepříjemnila závěr kariéry třeba i Zdeňku Štybarovi. Podstoupila ji ale také fenomenální Marianne Vosová.
K zúžení kyčelní tepny dochází v důsledku pohybu při šlapání a Jakobsen si už nějakou dobu všímal toho, že nedokáže ve sprintu vyvinout maximální rychlost.
Vítěz pěti etap na Vueltě i etapy na Tour de France závodí za tým PostNL a bez ohledu na kvalitu zimní přípravy je jeho letošní bilance tristní. Přestože má za sebou devatenáct závodních dní, jen třikrát se dokázal prosadit do první desítky – dvakrát na etapáku UAE Tour a jednou na Paříž-Nice. Při posledních třech startech dokonce ani jednou nedojel do cíle.
Teď už alespoň ví proč.
Kvůli zúžení tepen mu do nohou neproudí dostatek krve, proto musí na operaci, která znamená minimálně šestitýdenní rekonvalescenci.
„V zimě jsem dobře trénoval a do sezony vstupoval s jistou dávkou sebevědomí. Na UAE Tour a Paříž-Nice jsme se dostali do první desítky, ale když přišly klíčové momenty a intenzivní sprinty, trpěl jsem; moje nohy zkrátka nefungovaly, jak by měly,“ vysvětluje.
„Je to samozřejmě psychická rána, ale teď, když jsme našli příčinu problému, věřím, že operace ho dokáže vyřešit. Někdy je třeba udělat krok zpět, abyste se mohli posunout o dva kroky dopředu, a doufám, že to je přesně to, co mě teď čeká,“ plánuje návrat, přestože odborníci varují, že po potížích s kyčelními tepnami je nereálné vrátit se na předchozí výkonnostní úroveň.
Jakobsen už ale jednou prokázal, že comebacky umí. Při šíleném pádu na Kolem Polska v roce 2020 přišel o téměř všechny zuby a v obličeji měl 130 stehů.
Zdroj: ProCyclingStats