Především dětem je třeba neustále připomínat, aby při bezstarostných hrátkách dávaly pozor. Vteřinka nepozornosti může způsobit úraz na celý život, nebo o život dokonce připravit. Obzvláště ostražití musí být děti i jejich dozor při vodních hrátkách, protože vodní plocha je zrádnější, než se může na první pohled zdát. Z četných úrazů dospělých, kdy velkou roli hraje alkohol, je zřejmé, že je nutné stále připomínat rizika, která se s vodou pojí.
Podle statistik je utonutí po dopravních nehodách druhou nejčastější příčinou náhlé smrti. Ročně se utopí přes 200 lidí, nejčastěji muži kolem 50 let. Následují děti mezi 3 až 6 lety a mladíci kolem 20 let. Ale i úrazy bývají velmi závažné. Proto přinášíme deset zásad bezpečného koupání vodní záchranné služby, které byste měli mít vždy na paměti, abyste letošní prázdniny zvládli bez úhony.
1. Nechoď se koupat sám, nepodceňuj nebezpečí vody
Toto pravidlo platí nejen pro neplavce, ale všechny, kdo se chtějí koupat. Náhlá indispozice může postihnout kohokoli a kdekoli. Ideálně byste měli chodit plavat alespoň ve třech, kdy v případě tonutí jeden poskytuje první pomoc a druhý přivolá zdravotníky. Je důležité mít po ruce vhodné záchranné a plavecké pomůcky.
2. Neplav a neskákej do vody v neznámých místech
Při nepovedených skocích do vody se stávají ty nejzávažnější úrazy, po kterých lidé mnohdy končí na invalidním vozíku. Proto se vždy přesvědčte o hloubce vody a zkontrolujte, zda se pod hladinou neukrývá např. strom nebo staré molo, o které byste se mohli poranit.
3. Neplav, jsi-li rozpálený nebo unavený
Rozdíl teplot může způsobit teplotní šok a křeč, proto byste neměli ihned skákat do vody po sportovním výkonu ani po delším pobytu na slunci. Nejprve se svlažte a teprve postupně uvykejte tělo na změnu teploty. Nepřeceňujte své síly a držte se u břehu, jste-li unavení.
4. Neplav hned po jídle, nech si alespoň jednu hodinu odstup
Před každou pohybovou aktivitou byste měli mít dostatečný odstup od jídla. Při trávení klesá pozornost, člověk je unavenější a větší pohyb může vyvolat zvracení.
5. Nebuď ve vodě hrubý a bezohledný
Ohleduplnost je na místě nejev v hloubce, ale i na mělčině. Stačí totiž i nečekaná kapka vody nebo rána míčem a nic netušící účastník se může začít topit. Chcete-li si bezpečně zaplavat, raději se vyhýbejte dovádějícím skupinkám.
6. Plav ve vyznačeném prostoru, máš záruku záchrany života
Zóny určené pro plavce bývají hlídány plavčíkem, proto je koupání na vyznačených místech bezpečnější. Nekoupejte se v blízkosti přehrady nebo hráze. Silné proudy i konstrukce vodního díla jsou velmi nebezpečné. Koupání blíže než 100 metrů od mostů a dalších vodních staveb je zakázáno.
7. Neplav do blízkosti plavidel a plavební dráhy
Plavci jsou pro posádku lodě lehce přehlédnutelní a střetnutí s plavidlem nebo lodním šroubem mívá fatální následky. Rizikem mohou být i větší vlny nebo náhlá změna teploty vody způsobená proplutím lodi.
8. Neplav daleko od břehu, máš-li tuto potřebu, zajisti si doprovod lodičky
Cesta zpět ke břehu bývá náročnější a síly mohou dojít i zkušenému plavci. Proto je vhodné zajistit si doprovod v případě, že byste potřebovali rychlou pomoc dál od břehu.
9. Pamatuj, že na plavidla nepatří děti bez řádně oblečených a upevněných záchranných vest
Pro děti a mládež do 18 let je záchranná vesta povinná. Plně funkční je ale pouze v případě, že je správně oblečená a zapnutá. Není ostuda používat vestu i v dospělém věku!
10. Důvěřuj členům vodní záchranné služby, uposlechni jejich pokynů a nepřekážej jim v práci
Zkušení vodní záchranáři a plavčíci nejlépe znají rizika konkrétní vodní plochy a snaží se jim předcházet. Respektujte jejich pokyny a vyvarujte se nebezpečnému jednání, které může ohrozit vás nebo ostatní.