Už jen tři týdny zbývají do zahájení zimních olympijských her v Pekingu. Veřejný prostor, především ten na sociálních sítích, se začíná plnit upozorněními na porušování lidských práv v pořádající Číně. A také apely na české sportovce, aby do Pekingu vůbec neletěli. Aby se vzdali vrcholu sportovní kariéry ve prospěch něčeho vyššího. Ve prospěch samotného lidství a zásad „slušného člověka“.
Je tak snadné propadnout tomuto záchvatu morálky od klávesnice. Je tak snadné ze sebe udělat někoho morálnějšího a lepšího, když při tom neriskujete vůbec nic...
Je tak snadné psát na Twitter či Facebook morální apely, když při tom nepřijdete o práci, nepřijdete o peníze a nezahodíte roky, často i desetiletí tvrdé dřiny, o které toho víte asi stejně jako o tom porušování lidských práv v Číně.
„Proboha nejezděte na olympiádu do Číny, to v sobě nemáte kouska cti a morálních zásad?“ napíšete na klávesnici vyrobené v Číně, pak si to po sobě zkontrolujete na monitoru vyrobeném v Číně a celý den sledujete na svém mobilním telefonu (vyrobeném víte kde), jak vám prostřednictvím čínské elektroniky vyjadřují podporu další uživatelé sociálních sítí.
Ano, na porušování lidských práv v Číně se má upozorňovat. Do Číny nemá jezdit český prezident a s krtečkem v ruce tam vykládat, jak se přijel poučit o stabilizaci společnosti. A nemusely by mu u toho asistovat sportovní ikony typu Jaromíra Jágra či Pavla Nedvěda.
Ale nikdo z těch desítek českých sportovců nehlasoval v červenci 2015 pro to, aby se letos olympiáda konala v Číně. Nikdo z nich se v lednu 2014 nezapojil do politického rozhodování ve Švédsku, po kterém Stockholm stáhl svoji kandidaturu na pořadatelství olympiády 2022. Nikdo z nich nehlasoval 25. května 2014 v referendu obyvatel Krakova, kteří si místo olympiády zvolili výstavbu metra…
Jestli někdo mohl zabránit tomu, aby se letošní olympijské hry konaly v Číně, jestli to někdo mohl řešit mezi lety 2013 a 2015 a klidně i později, byli to politici a sportovní funkcionáři Mezinárodního olympijského výboru. Nikoliv sportovci.
Myslete na to, až v únoru zahlédnete olympijské dění na svých plochých obrazovkách se značkou „Made in China“, a budete mít nutkavou potřebu si odplivnout.