Protahování je základ
Rozehřátí a strečink patří k naprosto klíčovým bodům běžecké rutiny, a to nejen v zimě. Protahování je totiž jedním ze základních prvků prevence před úrazy. Proto než vyběhnete vstříc zimnímu počasí, dopřejte si v teple domova pár zahřívacích cviků zaměřených zejména na velké svalové skupiny dolních končetin. Stehna, lýtka, kyčelní kloub i kotník se totiž potřebují trochu nastartovat předtím, než vyrazíte ven. Podobně postupujte při návratu z venku a dopřejte si doma pár klidnějších protahovacích cviků.
TIP: Během teplejších měsíců si můžete strečink provést klidně i venku. Nicméně v zimě si jej raději nechte na doma, a to především kvůli případnému prochladnutí svalů.
Zařazujte i jiný pohyb než běh
Možná jste si doposud mysleli, že pro zlepšení běžeckých výsledků je třeba více běhat. Je to velmi častý omyl a není tomu tak. Nejen že vám jiné druhy cvičení mohou zlepšit běžecké časy, ale také předcházíte zbytečnému přetížení nohou, které mohou být náchylnější k potenciálním úrazům. Zkuste do svého tréninku zařadit třeba míčové hry, jízdu na kole, plavání nebo třeba jógu.
Také pravidelně posilujte, a to minimálně 2× týdně. Zpevňujte nejen svaly na nohou, ale zejména střed těla (tzv. core). Ten totiž bývá u mnohých běžců často zanedbáván a je klíčový pro správné držení těla.
Co když přijde běžecké zranění?
Je možné, že i když budete klást velký důraz na prevenci, k běžeckému zranění prostě dojde. Pokud vás tedy zranění potká, rozhodně neběhejte přes bolest. Dopřejte si klid a v případě, že dojde k úrazu při běhání, zbytek cesty raději dojděte nebo si přivolejte pomoc.
Naslouchejte svému tělu a buďte k sobě ohleduplní. Běžecké zranění totiž vyžaduje klidový režim a v některých případech i návštěvu doktora. Rozhodně se nepokoušejte nohu silou rozhýbávat a tlačit proti bolesti. Dopřejte si chladivé obklady v místě, kde vás noha nejvíce bolí. Vyzkoušet můžete také tzv. Priessnitzovy obklady, vyvarujte se však přikládání sáčků s ledem přímo na kůži. Zbytečně byste si mohli způsobit omrzliny.
Pokud se vám zranění nebude pozdávat a budete mít podezření na vymknutý kotník nebo jakoukoliv jinou komplikaci, rozhodně se obraťte na svého lékaře. V mezičase můžete vyzkoušet některé léky proti bolesti, které vám od problému částečně uleví.
Odbornice radí, jak přestane být jarní alergie vaším nepřítelem
Znáte ten pocit, když je vaše kolegyně nadšená z jara a každý den si kupuje na stůl nové kytky a vám už jen při pohledu na ně...
V hlavní roli hlíva: Zdravá a hlavně chutná jídla z nenápadné houby
Nevypadá sice lákavě, ale hlíva ústřičná je opravdu kouzelná houba. Je dokonalým spojením. Má řadu léčivých účinků a ke všemu...
Je čas nasbírat si bylinky. Které stojí za to a jak je použít?
Nastal ideální čas vyrazit do přírody. Nejenže zaženete stres, v přírodě se uvolníte od všech problémů, které na nás číhají ze...