Na scéně je tým UAE teprve sedm let, ale stejně změnil všechno, co šlo.
Na soupisce má třicet jezdců, hned dvacet z nich letos zaznamenalo aspoň jedno vítězství, to je v profesionální cyklistice rekord. Celkem pak závodníci UAE mají letos 77 vítězství.
Složení týmu je mezinárodní – za UAE tak jezdí borci ze Španělska, Portugalska, Itálie, Nizozemska, Dánska, Švýcarska, Mexika, Nového Zélandu, Rakouska, Kolumbie, Norska, Polska, USA, Německa, Francie, Austrálie, Belgie, Velké Británie a pochopitelně Slovinska.
CEO Mauro Gianetti je Švýcar, hlavní sportovní manažer a skaut Joxean Matxin Fernandez je Španěl, o provoz týmu se stará Ital Andrea Agostini. Jako šéfporadce uvádí UAE Itala Giuseppe Saronniho, týmovým právníkem je Španěl Iñigo Landa.
Spojené arabské emiráty postrádají potřebné know-how, ale kromě tří jezdců do záložního týmu dodávají to hlavní – petrodolary. A to je něco, s čím ostatní profesionální stáje mohou jenom těžko soupeřit.
Populární šéf belgického Quick-Stepu Patrick Lefevere dokonce tvrdí, že právě jen zdánlivě bezedný budget je skutečným důvodem letošní dominance UAE.
Ve svém pravidelném sloupku pro Het Nieuwsblad uznal, že UAE má velmi chytrou personální strategii, kdy se na rozdíl od jiných top týmů nesnaží přeplácet hvězdy, ale raději investuje do mladých talentovaných cyklistů.
„Seznam jejich dvaceti vítězů zahrnuje jména jako Isaac Del Toro, Jan Christen a Antonio Morgado, kterým je všem dvacet let. S Tadejem Pogačarem mají největší talent na vrcholu pyramidy, ale také hodně investují do jejího základu.“
Jenomže právě tady se podle Lefevera ukazuje nekonkurenceschopnost ostatních. Lefevere tvrdí, že Joxean Matxin Fernandez je výborný skaut mladých jezdců, ale že třeba jeho Johan Molly není o nic horší. Prakticky všichni mají správné informace a správné tipy. Jenomže nakonec rozhodnou peníze.
„My jsme také znali Tadeje Pogačara a věděli, jakou má budoucnost. Jenomže z hlediska našeho rozpočtu ho nebylo možné získat. Můžete mít ten nejlepší tým a nejlepší atmosféru v něm a stejně to není rozhodující. Nakonec to jsou peníze, co přesvědčí jezdce o jejich volbě. Nechci to zlehčovat, ale pokud má rodina našetřeno v bance třeba 70 000 eur, je pochopitelné, že přijmou nabídku, kdy jejich šestnáctiletý syn může najednou vydělávat několikanásobek,“ popisuje Lefevere současnou praxi.
Proto se mu stýská po éře, kdy bylo skautování především soubojem informací a kontaktů. „Je mi líto, že tahle romantická představa o objevování skrytých talentů postupně mizí.“
Zdroj: Het Nieuwsblad