Zhan Beleniuk o této události informoval na svém facebookovém profilu v pátek 13. srpna. Podle jeho slov ho ten den v centru Kyjeva obestoupila skupina mladých mužů, kteří se snažili vyprovokovat konflikt. Rasisticky ho uráželi, nazvali ho "černou opicí", ptali se ho, co on ví o vlastenectví a vyzývali ho, ať "se vrátí zpátky do Afriky".
Vrať se do Afriky, křičeli na čerstvého olympijského vítěze v rodném městě
-
- 4 min. čtení
- 14. 08. 2021 10:45
Jeho matka je Ukrajinka, otec pocházel ze středoafrické Rwandy. Dnes třicetiletý řeckořímský zápasník Zhan Beleniuk se narodil v Kyjevě, kde dodnes žije a trénuje. Na olympijských hrách v Tokiu vybojoval pro Ukrajinu jedinou zlatou medaili, týden poté se ale na ulici Kyjeva stal terčem rasistických urážek kvůli barvě pleti.
Jsem gay, netají se irský olympionik. V Dublinu ho teď brutálně zbili
Ani čtvrtý dan z taekwonda a sympatie těch, které dojal svým emotivním vystoupením na olympiádě v Tokiu, neuchránily...
Ronaldo si chtěl sáhnout na život, tvrdí o Messiho přestupu Ángel di María
Všude samé protažené a závistivé tváře. Tak komentuje senzační přestup Lionela Messiho do Paris Saint-Germain jeho krajan a teď...
Beleniuk dále uvedl, že naštěstí nedošlo k násilí a je v pořádku. Zároveň si ale na Facebooku pokládá několik otázek:
1) Jsem pro tento národ Ukrajinec?
2) Jak moc se může olympijský vítěz cítit bezpečně ve svojí vlastní zemi a v rodném městě?
3) Je v evropské zemi normální takto urážet lidi, kteří zasvětili celý svůj život tomu, aby jí přinesli slávu?
Těžké dětství v Kyjevě
Zhan Beleniuk začal trénovat zápas řeckořímský v Kyjevě už v devíti letech. Během svojí kariéry se stal dvakrát mistrem světa a třikrát mistrem Evropy. Na olympiádě v Riu 2016 skončil druhý, nyní vyhrál pro Ukrajinu první zlatou medaili v zápase od roku 1996.
S rasistickými urážkami se na Ukrajině musel vyrovnávat už jako malý kluk, často se prý dostával do konfliktů a rvaček. "V tomto prostředí jsem exotický kluk. V době, kdy jsem ještě mnoha věcem nerozuměl, jsem upadl do depresí. Ale mám velmi moudrou maminku, která mě vždy uměla podpořit. Teď už vím, že mě takové věci zklidnily, naučili mě sebeovládání. Vypěstoval jsem si určitou imunitu," řekl Beleniuk v jednom z rozhovorů v roce 2014.
Jeho dětství bylo silně ovlivněno také smrtí otce, kterého nikdy nepoznal. Kvůli propuknutí občanské války ve Rwandě se totiž jako vojenský pilot musel vrátit do vlasti a nastoupit vojenskou službu. Zhan Beleniuk vzpomíná, že otec zemřel ve Rwandě při "politicky motivované autonehodě".
Beleniuk vyrůstal se svojí matkou a babičkou v jednopokojovém bytě v Kyjevě, už od 13 let se snažil sám vydělávat peníze. A do toho trénoval.
Politická kariéra
Vedle úspěšné sportovní kariéry se Zhan Beleniuk stal v roce 2019 také prvním ukrajinským zákonodárcem tmavé pleti v historii. Byl zvolen do ukrajinského parlamentu za stranu prezidenta Volodymyra Zelenského a stal se členem výboru pro mládež a sport. Je ale také kritizován za nízkou účast na zasedání parlamentu, v červnu se například zúčastnil jen asi sedmi procent ze všech hlasování.
V prosinci 2020 byl společně s dalšími ukrajinskými zákonodárci přidán ruskou vládou na seznam lidí, na které Rusko uvalilo osobní sankce. Jak sám říká, v minulosti byl přitom jako zápasník několikrát Ruskem osloven, aby se přesunul do Ruské federace a reprezentoval ji. Podobné nabídky měl také z Ázerbájdžánu, vždy je ale odmítl a zůstal věrný Ukrajině.
Beleniuk původně prohlašoval, že po olympijských hrách v Tokiu ukončí svoji profesionální zápasnickou kariéru, po zisku zlata ale zatím žádné prohlášení o konci kariéry neučinil.
Olympijské žíněnky: Dvojnásobná kubánská radost a japonské zklamání
Otázka druhého dne zápasnického turnaje na olympiádě v Tokiu zněla jasně: Vyhraje fenomenální Kubánec Mijaín López Núñez svoji...
Olympijské žíněnky: Artur Omarov prohrál v osmifinále
Sen o olympijské medaili, o které se český reprezentant nebál před Tokiem nahlas mluvit, se rozplynul hned v úvodním utkání...
Odklad olympiády bude stát miliardy dolarů. Další už není možný
Podle japonských médií se dodatečné náklady na olympijské hry, které se letos měly uskutečnit v Tokiu vyšplhají až na šest...
Chelsea hráčům na peníze nesáhne. Klubu stačí, že dobrovolně pomáhají charitě
Hráčům londýnské Chelsea nechce klub sahat na peníze, jak to udělali například v Arsenalu. Pro klub, v jehož vedení působí i...
Real chystá dva megapřestupy. Letos Haaland, napřesrok Mbappé
Španělský fotbalový velkoklub chce navázat na období, kdy se o něm hovořilo jako o Galacticos. Novými ikonami Realu Madrid by...