Fotbalové reprezentace USA a Íránu se spolu utkaly pouze dvakrát. Poprvé na mistrovství světa v roce 1998 ve Francii, kde američtí fotbalisté podlehli íránskému výběru 1:2 ve skupině. Druhý zápas se odehrál 16. ledna 2000 v USA. Šlo o přátelské utkání dvou reprezentací ze dvou velmi znepřátelených zemí, které skončilo remízou 1:1. Co vše se muselo stát, aby íránští fotbalisté do USA přiletěli a zápas se uskutečnil, by vydalo na samostatný článek, respektive spíš celou knihu.
A to je vše. Součástí dohody o přátelském utkání mezi USA a Íránem v roce 2000 sice byla také odveta, která se měla odehrát v roce 2001. Jenže odvetný zápas se nikdy neuskutečnil. Krásná myšlenka, že by snad přátelské střetnutí na fotbalovém hřišti mohlo obě země sblížit i na politické rovině, se nenaplnila. Sportovní diplomacie byla na tak velké nepřátelství krátká.
Až teď, po 22 letech, se fotbalové výběry USA a Íránu znovu potkají na hřišti. Svedl je tam páteční los fotbalového mistrovství světa v Kataru. A svedl je tam v době, kdy jsou vztahy obou zemí stále napjaté, zejména kvůli íránskému jadernému programu a americkým sankcím.
V roce 2015 došlo mezi USA, Ruskem, Čínou, Velkou Británií, Francií, Německem a Íránem k uzavření dohody, která mimo jiné obsahovala zmírnění protiíránských sankcí. Ovšem výměnou za to, že Írán zpomalí svůj jaderný program. Od této dohody ale v roce 2018 jednostranně odstoupil tehdejší americký prezident Donald Trump. A obnovil sankce proti Íránu, který v odvetě přestal dodržovat svou část dohody. V roce 2020 se pak USA a Írán ocitly na prahu války, když USA zabily vysoce postaveného íránského generála, na což Teherán reagoval raketovými útoky na americké síly v Iráku.
Od loňského dubna ale probíhají snahy o návrat k diplomatickému stolu. Zatím bez přímých jednání mezi USA a Íránem, i to se ale v poslední době zdá být reálné.