V pondělí na tiskové konferenci mluvčí Bílého domu Jen Psakiová řekla, že USA do Číny v únoru nepošlou žádné diplomaty kvůli obavám o stav lidských práv v zemi.
Čína pochopitelně oznámení USA o politickém bojkotu Her odsoudila a pohrozila odvetou.
Jakou? To nespecifikovala.
„Jde ale o otevřenou politickou provokaci. Porušují politickou neutralitu ve sportu a celý bojkot je založen na lžích a fámách,“ řekl k tomu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien.
Napětí mezi oběma zeměmi je už delší dobu vysoké. USA obvinily Čínu z genocidy Ujgurů právě v oblasti Sin-ťiang, což Čína důrazně odmítla.
Dalším důvodem špatných vztahů je potlačování politických svobod v Hongkongu a v posledních týdnech také obavy o tenistku Pcheng Šuaj, kterou nikdo několik týdnů neviděl poté, co obvinila nejvyššího vládního úředníka ze sexuálního napadení.
Podobně to vnímají také v Austrálii, kde berou Čínu jako bezpečnostní hrozbu kvůli obviněním, že země zasahovala do australské politiky a společnosti.
Nepomohlo ani uvěznění dvou australských občanů, které Čína drží ve vazbě. Prodemokratického novináře, který je obviněn z údajné špionáže a od ledna 2019 má být mučen a také jednoho dalšího novináře, proti kterému od srpna loňského roku nebylo vzneseno žádné obvinění.
„Proto není žádné překvapení, že jsme se k bojkotu přidali, protože naše vztahy s Čínou v posledních letech ochabují. Já dělám jen to, co je v zájmu naší země. Je to správná věc,“ řekl australský premiér Scott Morrison.
Podle něj Čína odmítá zlepšit vztahy, přitom Austrálie je dál otevřená bilaterálním rozhovorům.
Ani Austrálie nemusí být poslední. O diplomatickém bojkotu Her uvažují také další země včetně Kanady a Japonska.