U našich sousedů i v dalších zemích lze běžně elektrokoloběžky vídat. Na tento způsob přepravy si už dávno zvykli například v Německu. K nedávnému testu elektrokoloběžek přiměl prestižní německý autoklub ADAC fakt, že každý třetí Němec zvažuje koupi elektrokoloběžky, aby nemusel jezdit hromadnou dopravou. Pandemické období tento trend ještě umocňuje. Mimochodem test vyhrál model MAX G30 od společnosti Segway-Ninebot, který porazil i výrobky podstatně dražší.
Elektrokoloběžky se v posledních letech technologicky proměnily. Fungují spolehlivě a nabízí perfektní zážitek z jízdy. Při cestování se ekonomicky vyplatí. Nejsou s ní také spojeny další náklady, jako je pojištění nebo zimní gumy a vyřeší problém s parkováním. Důležitá je při výběru mobilita, skladnost a výdrž baterie. Konstrukce celé elektrokoloběžky je podřízena způsobu, ke kterému je určen. Jak tedy elektrokoloběžku vybrat, aby co nejvíce vyhovovala vašim požadavkům a návykům?
Na cestu do práce
Pokud se přepravujete nejvíce po městě či přímo v centru, oceníte elektrokoloběžku buď na samotnou cestu z domu do místa určení, nebo od metra domů, od autobusu do kanceláře, stejně jako od parkoviště do kavárny. Pro tyto účely vybírejte lehčí koloběžku (např. typ Air od Segway Ninebot), kterou snadno převezete i v tramvaji a při výlezu z metra vás z ní nerozbolí záda. Velmi lehká koloběžka má menší baterii, čímž je lehčí a dojezd je okolo 12 km za hodinu. Do města ideální. Není problém ji naložit do auta nebo s ní popojet, aniž by překážela v tramvaji či metru. Nejlehčí koloběžka ve své třídě váží 10,5 kila a složí se sama po stisknutí jednoho tlačítka.
Možná vás zarazila dojezdová vzdálenost 12 km. Ve srovnání s jinými elektrokoloběžkami to je zdánlivě málo. Taková koloběžka je ale určena pro účelný pohyb tam, kde byste museli chodit jinak pešky. Proto není potřeba mít dlouhý dojezd. Je zároveň lehká, ovladatelná, snadno složitelná, ale i elegantní, zkrátka spolehlivě slouží.