Systém FVS je mnohem dostupnější než VAR. Je to alternativa pomoci rozhodčím s obtížnými situacemi. Organizace FIFA ji představila začátkem letošního roku, klíčová má být především v nižších soutěžích, kde kluby nejsou kvůli vysoké pořizovací částce schopné zavést systém VAR.
FVS bude funguje podobně jako videorozhodčí v ledním hokeji. Každý z trenérů má k dispozici dvě výzvy, které může uplatnit v případě, že se mu rozhodnutí rozhodčího zdálo nesprávné. K posouzení mohou poslat čtyři situace: vstřelenou branku, (ne)udělení červené karty či penalty nebo v případě, že si rozhodčí spletl některého z hráčů, který se dopustil nějakého prohřešku proti pravidlům.
Oproti VARu, který funguje díky početnému týmu přezkoumávajícímu situaci, je FVS přímočařejší. Kouč, který bude chtít uplatnit svoji challenge, upozorní čtvrtého sudího, který dá vědět hlavnímu rozhodčímu. Ten si poté sporný moment prohlédne na monitoru za postranní čárou. Pokud dá za pravdu kouči, týmu zůstává možnost výzvy. V opačném případě o jednu výzvu přijde. V případě, že nebude mít dostatečně průkazný záběr, bude platit původní rozhodnutí na hřišti.
Organizace FIFA zatím tento nový systém testovala při mládežnických turnajích, naposledy letos v září při mistrovství světa hráček do 20 let. „FVS je lépe dostupným systémem, pomocí kterého můžete zkoumat stejné situace jako prostřednictvím VAR. První testy hodnotím jako velmi úspěšné,“ nechal se slyšet bývalý elitní rozhodčí Pierluigi Collina.
Před letošní sezonou hlasovaly kluby Premier League o dalším pokračování systému VAR. Pro jeho zrušení byl jediný klub – Wolverhampton Wanderers. Stávající systém přezkoumávání sporných situací tak v nejsledovanější lize světa zatím zůstává beze změny.
Zdroj: Daily Mail