Pět olympijských kruhů patří mezi oblíbený 'suvenýr'.
Tahle kérka totiž odlišuje běžné sportovce od olympioniků. Někteří účastníci Her si dokonce nechávají vytetovat olympijské kruhy za každou olympiádu, na které se objevili, jiní se spokojí s jedním symbolickým tetováním.
Jenomže móda pěti kruhů se objevila i mezi paralympioniky a Mezinárodnímu paralympijskému výboru se to nelíbí.
Nezisková organizace IPC byla založena v roce 1989 a jako své logo zvolila tři barevné pruhy zvané 'agitos' na znamení toho, že jsou v neustálém pohybu. Pruhy jsou vyvedeny v červené, modré a zelené barvě, protože to jsou nejčastější barvy na národních vlajkách.
Mezinárodní paralympijský výbor proto považuje vytetovaných pět kruhů za reklamu, protože jde o symbol, který nemá s paralympijským hnutím nic společného.
„Tělesná reklama není povolena žádným způsobem a to zahrnuje i olympijské kruhy,“ zní oficiální vyjádření.
A že nejde o pouhá slova, dosvědčuje příběh britského plavce Josefa Craiga. Ten byl v roce 2016 diskvalifikován z evropského šampionátu právě kvůli svému tetování olympijských kruhů na hrudníku. Kvůli paralympiádě v Riu si nechal kérku doplnit o symbol britských paralympioniků – lva, a pět kruhů se mu díky tomu podařilo upozadit tak, že v Brazílii nikdo nic nenamítal.
Přestože stále víc lidí považuje pravidlo za mimořádně hloupé, podle informací LAD Bible má být v Paříži znovu uplatněno.
Zdroj: LAD Bible