Rodák se Šumperka se narodil 6. února 1973, v neděli tak oslavil 49. narozeniny. Už jako malý snil Aleš Valenta o tom, že se jednou dostane na olympiádu. Ovšem v jiném sportu. V tělocvičně trénoval salta a přemety a už se viděl v gymnastické reprezentaci. Když ale skončil s gymnastikou jeho trenér, skončil i on a v patnácti začal s akrobatickým lyžováním.
Z gymnastiky měl skvělou průpravu a během několika let už objížděl závody Světového poháru. Chvíli ale trvalo, než se dostal mezi ty nejlepší a začal sbírat cenné kovy. Na olympiádě v Naganu mu medaile těsně unikla a skončil čtvrtý, což byl i tak pro tehdy čerstvě šestadvacetiletého Valentu obrovský úspěch.
Když se o čtyři roky později probojoval v Salt Lake City do olympijského finále, nehodlal si vzít další šanci na medaili. Po prvním kole byl pátý, a tak mu nezbývalo než riskovat. Jako ostatně každému, kdo se věnuje tomuto sportu. Nedal na trenérovy rady a rozhodl se pro trojité salto s pěti vruty, do té doby skok nevídaný. Podmínky ale byly ideální, Valenta měl natrénováno, a tak věřil, že zvládne předvést to, co v tréninku již několikrát.
Dopad sice nebyl podle jeho představ, ale všechny prvky zvládl natolik dobře, až soupeřům vyrazil dech. Favorité na medaili po jeho výkonu své skoky kazili a Valenta získal tu nejcennější olympijskou medaili, přestože sám sebe už řadil mezi veterány.
V letech 1999-2006 se v závodech Světového poháru umístil na stupních vítězů dvanáctkrát, z toho třikrát vyhrál. Na olympiádě v Turíně v roce 2006 skončil jednadvacátý. O rok později ze zdravotních důvodů ukončil kariéru.
Vítěz anket Sportovec roku a Král bílé stopy založil sportovní komplex Acrobat Park ve Štítech a nyní se věnuje především moderování v televizi i rádiu. S manželkou Elen Černou má dvě děti, Amélii a Denise. Oba se věnují zimním sportům a účastnili se Olympiády dětí a mládeže, kterou pořádá Český olympijský výbor. Možná i z nich jednou vyrostou olympijští vítězové.