Zní to zajímavě, ne že ne.
Kdo se dopustí na hřišti nekorektního chování, dostane modrou kartu a dalších deset minut bude zpoza pomezní čáry sledovat oslabení svého týmu.
Má to ale i slabiny.
Už takhle není vždy jasný výklad pravidel ze strany rozhodčích, ti i tak mají k dispozici varování ve formě žluté karty a červenou kartu pro vyloučení. Podle kritiků přelomového nápadu by modrá karta vnesla do rozhodování ještě větší chaos.
Souhlasí s nimi i prezident FIFA Gianni Infantino, který na jednání Rady Mezinárodní fotbalové organizace (IFAB) v Glasgow nediplomaticky oznámil, že modrá karta se nikdy na nejvyšší úrovni zápasů neobjeví.
Infantino nevidí v jejím zavedení smysl, a přestože IFAB chce prosadit testování nového systému trestání, Infantino cokoliv zavánějícího modrou kartou rovnou zavrhuje.
IFAB je nezávislou asociací založenou už v roce 1886 a má za úkol dohlížet na standardizaci fotbalových pravidel v mezinárodních soutěžích. V rámci dohody funguje v IFAB osm hlasů, čtyři z nich má FIFA, po jednom pak v rámci tradice zástupci fotbalových asociací Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska. Pro úpravu pravidel je vždy nutná tříčtvrtinová většina, bez podpory FIFA tak nemá modrá karta šanci uspět.
Zdroj: FIFA