Nebylo vůbec jasné, jak bude polámané a znovu srostlé tělo Remca Evenepoela reagovat na závodní zátěž. Zatímco rehabilitoval, bojoval se svými démony, kdy reálně uvažoval o konci kariéry. Byla by to chyba.
Svůj první start z 18. dubna na De Brabantse Pijl proměnil ve vítězství.
Už o dva dny později nastoupil k 256 kilometrů dlouhé jednorázovce Amstel Gold Race a dotáhnul to až do cílového finiše, kde nestačil na překvapivého vítěze Mattiase Skjelmose a fenomenálního Tadeje Pogačara.
Zítra má na programu Valonský šíp. V neděli pak další belgickou klasiku Lutych-Bastogne-Lutych, aby už v úterý stál na startu etapáku Tour de Romandie, který bude s červnovým Critérium du Dauphiné tvořit přípravu na Tour de France.
Remco Evenepoel je zpátky a cyklistika je zase o něco zábavnější.
Zatímco se někteří fanoušci přou, nakolik souvisí jeho odmítnutí sklenice piva po Amstel Gold Race s proklamovanou konverzí k islámu, další si všimli jedné drobnosti, která může pomáhat pětadvacetiletému Evenepoelovi k tak báječnému comebacku.
Na fotkách má totiž na nose sponu, která se používá i v jiných sportovních odvětvích, ale zrovna v cyklistice se nikdy nestala trendem. A to přesto, že ji kdysi zkoušel i Jan Ullrich.
Spona má rozšířit nosní chlopeň a tím usnadňovat dýchání. V rámci teorie by dokonce měla zvýšit hodnotu VO2 max, to znamení maximálního objemu kyslíku, který je sportovec schopný využít.
Belgický list Sporza kvůli tomu oslovil Philippa Gevaerta z univerzitní nemocnice v Gentu, aby vysvětlil, co tahle drobnost v případě Evenepoela znamená.
Podle Gevaerta může jít o znak toho, že má dvojnásobný olympijský vítěz z Paříže a mistr světa v časovce zúženou chlopeň, ale že co se týče skutečných účinků a benefitů, jde především o placebo efekt.
Už zítra má Remco další šanci předvést, že i možný placebo efekt se stal důležitým dílkem v jeho ponávratové mozaice.
Zdroj: