Fotbalový rozhodčí je prý dobrá příprava na manažera. A jak souvisí fotbal s vystudováním právnické fakulty? „Pravidla hry se musí dodržovat, a bez toho správného dohledu, nebo řekněme kontroly, není žádná hra férová,“ říká Michal Volf.
Fotbalový rozhodčí, předseda disciplinárky, bafuňář... Proč si ve své kariéře vybíráte ty mezi sportovními fanoušky méně populární pozice?
Částečně máte pravdu, že se jedná o méně populární pozice. Jen místo zmíněného 'bafuňáře' bych použil spíše spojení sportovní funkcionář. Každá tato pozice je ve sportu velmi důležitá. Pravidla hry se musí dodržovat, a bez toho správného dohledu, nebo řekněme kontroly, není žádná hra férová. Každá zmíněná role vám jako manažerovi dává strašně moc zkušeností, které se hodí nejen ve sportovním životě. A kariéra rozhodčího mně umožnila zažít strašně moc skvělých okamžiků, a to i přesto, že se nejedná o populární řemeslo. Je pro mě obrovská čest být mezinárodním asistentem rozhodčí FIFA/UEFA. Možná to je také tím, že jsem profesně právník a mám rád výzvy.
Kdysi jste zmínil, že právě zkušenost s tlakem, kterému jste čelil jako sudí, z vás dělá lepšího manažera. Co přesně jste tím myslel?
Odolnost, připravenost a schopnost řešit téměř jakoukoliv nastalou situaci. Tohle vše určitě přináší získané zkušenosti z uvedených pozic. Důležitá je také komunikace a schopnost věci řešit efektivně a srozumitelně. Velmi často jako manažer, stejně jako rozhodčí, máte jen jednu možnost udělat správné rozhodnutí. Takové rozhodnutí nejen, že by mělo být správné, ale také srozumitelné pro vaše okolí.
Nová kandidatura bývá zpravidla voláním po změně. Patříte mezi kandidáty na post místopředsedy Českého olympijského výboru, stejně tak kandidujete do výkonného výboru. Jakou změnu nabízíte?
Rozhodl jsem se kandidovat, jelikož jsem přesvědčen, že má dojít ke změně ve sportovním prostředí. Nepřicházím s žádnou revolucí, ale chci změnu cestou evoluce, stavět na dobrých věcech a věnovat se tomu, co potřebují sportovci, trenéři a všichni, kteří se ve sportu pohybují. Nabízím pohled nové generace sportovních funkcionářů, dále chci nabídnout své zastoupení větší skupiny svazů, subjektů a institucí ve vedení ČOV. Je třeba spojovat, a to je mi blízké. Je několik témat, která opravdu trápí velkou část českého sportovního prostředí, bohužel nejsou dostatečně a včas ze strany vedení některých institucí řešena. To bych moc rád změnil, přeji si být zástupce velké skupiny, ne jednoho svazu, subjektu či instituce.
Navrhl vás sice Český tenisový svaz, ale máte jako šéf sportovního centra Olymp širší podporu?
Už po oznámení mé kandidatury jsem zaznamenal řadu pozitivních reakcí a vyjádření podpory od různých sportovců a trenérů, což mě moc těší. I díky tomu cítím, že moje rozhodnutí kandidovat je správné. Samozřejmě ve volbě je důležitá podpora oprávněných volitelů, a tady se musím přiznat, že již dostávám podporu z této strany, ale bude to ještě dlouhá cesta, aby kandidatura mohla být úspěšná. Jsem připraven se aktivně potkat se všemi svazy, subjekty a institucemi, chci jim představit svůj program, svoji vnitřní motivaci, a především ukázat energii a chuť pracovat pro český sport. Věřím, že mám co nabídnout, pokud český sport chce změnu a rozvoj.
Na pozice místopředsedů ČOV je deset kandidátů – jak vnímáte své reálné šance?
Nechci tipovat své šance na úspěch. Přeji si, aby si plénum ČOV zvolilo silné vedení, které bude pracovat pro český sport. Pokud členové pléna budou vnímat, že mohu být přínosem, změnou či novým elánem pro český sport, mohl bych ve volbě uspět. Pokud český sport změnu nechce, je pravděpodobné, že uspějí tradiční matadoři.
V případě zvolení byste spolupracoval buď s Jiřím Kejvalem obhajujícím mandát předsedy ČOV, nebo vyzyvatelem Liborem Varhaníkem. Máte osobní preferenci, s kým raději?
Spolupráce z pozice ředitele OLYMP CS MV s oběma kandidáty vlastně již nyní v nějaké podobě existuje. Oba kandidáty chci osobně navštívit, zjistit jakou mají představu o dalším směrování českého sportu z pohledu ČOV. Na základě toho mohu objektivně posoudit, kdo bude mít zájem o nový pohled na věc.
Tvrdíte, že vaším cílem je sjednocovat české sportovní prostředí a hledat cesty pro jeho rozvoj – co přesně si pod tím představit?
Sjednotit české sportovní prostředí, které má několik nevyřešených věcí, nebude jednoduché, ale o to více musíme hledat cestu na jeho sjednocení napříč celým prostředí. Budu usilovat o otevřenou komunikaci, která povede k řešení problémů jak malých, tak velkých sportovních svazů. Musíme být lepším hnutím, jelikož máme být servisem pro české sportovce, a také být více efektivní při získávání finančních prostředků pro český sport. To je jedna z cest pro rozvoj sportu.
Jak moc je pro resortní sportovní střediska důležité mít na půdě ČOV svého člověka?
Určitě to považuji za důležité, ale ještě důležitější je, aby sportovní prostředí mělo zástupce, který reprezentuje větší skupinu osob než jeden svaz, subjekt či instituci. Chci být hlasem stejně smýšlejících lidí, kteří volají po obměně. Díky nominaci ČTS bych měl možnost hájit zájmy českých sportovců napříč celým spektrem.
Čím se budete snažit přesvědčit delegáty, aby zvedli ruku právě pro vás?
Řada delegátů již zná moji práci, energii a odhodlání. Jak jsem již řekl, jsem připraven si svoji kandidaturu odpracovat, mluvit s každým delegátem pléna ČOV. Věřím, že během osobních jednání se podaří přesvědčit delegáty, že jsem vhodný kandidát, který není zatížen kontroverzní minulostí a opravdu mohu znamenat změnu, o které tak často slýcháme, že je pro český sport třeba.