Na světlo se dostalo 33 plateb FC Barcelona v celkové výši 1,6 milionu eur z období 2016-2018 společnosti DASNIL 95 SL. Ta patří Jose Mariovi Enriquezovi Negreirovi, který v té době působil jako viceprezident Technické komise rozhodčích španělské La Ligy. Ta například rozhoduje o nasazení rozhodčích do jednotlivých zápasů. Poslední platbu měla Barcelona Negreirově společnosti poslat v červnu 2018, kdy zrovna Španěl na zmíněné pozici v komisi končil.
Negreira v letech 1977 až 1992 působil jako profesionální rozhodčí. V Technické komisi působil mezi roky 1994 až 2018. Na podezřelé platby z období 2016-2018 se přišlo při nedávné daňové kontrole. Negreirova společnost s katalánským fotbalovým klubem spolupracovala dlouhodobě, za 20 let zaplatil španělský fotbalový gigant za její služby celkově okolo 7 milionů eur.
Podle prezidenta FC Barcelona Joana Laporty se jednalo o platby za poradenství ohledně toho, jak mají hráči se kterým rozhodčím komunikovat a na jaké aspekty si u něj dát pozor. Rovněž dodal, že podobné služby jsou ve světě fotbalu normální a dodal, že je s podivem, že se vše zveřejnilo v době, kdy Barcelona válcuje ligu s devítibodovým náskokem na druhý Real Madrid.
Sám Jose Maria Enriquez Negreira uvedl, že Barceloně udílel „verbální poradenství“ a že nikdy nenasazoval rozhodčí dle přání zástupců katalánského klubu.
K celé věci se vyjádřil i prezident španělské ligy Javier Tebas, který vyzval Laportu k rezignaci, pokud platby nevysvětlí. Nelíbilo se mu také klubové vyjádření, že podobné služby jsou standardní.
„Evidentně to není normální. Jedna věc je najmout si na podobnou věc bývalé rozhodčí, druhou věcí je však najmout si bývalého rozhodčího, který je stále aktivní v komisi rozhodčích. Vůbec se mi to nelíbí,“ prohlásil Tebas.
V současnosti se věcí zabývá španělská fotbalová federace. Její zástupci se nechali slyšet, že případné tresty v podobě bodového odpočtu či dokonce sestupu mohou udělit, je však velmi nepravděpodobné, že by k něčemu takovému došlo. Samotný skutek se totiž prokazuje jen velmi těžko.
Zdroj: Goal, Forbes