Jóga a její historie sahá až do období zhruba 7 tisíc let před naším letopočtem a u všech velkých milníků byli muži. Mudrc Patanjali byl autorem známých Jóga súter, sestavených asi 200 let před n. l., a zakladatelem klasického věku jógy. Zesumarizoval veškeré útržky z historie týkající se jógových tradic a udal jógové praxi její klasický formát. Do západního světa rozšířili učení jógy mnich Swami Vivekananda a učitel jógy T. Krischnamacharya, který sestavil systémy a soustavy orientované na pohyb a pozice – obdobně, jako vidíme jógu v západních zemích dnes.
Způsobů praktikování jógy je celá řada a i v rámci spirituálního rozvoje společnosti hraje jóga významnou roli. Fyzická i psychická "terapie" je hlavním z benefitů jógové praxe. Přesto je jóga spojena spíše s ženami a na jógových lekcích se objevují muži málo. I tak se ale "odvážlivci" najdou. Někdy je přivede na lekci i partnerka.
„Velmi mě těší, pokud zavítá na některou z mých lekcí muž a zjistí, že to není vůbec tak fyzicky jednoduché cvičení, jak se může na první pohled zdát a odchází s dobrým pocitem, že ten den udělal něco pro své tělo i mysl,“ říká Marie Zimáková, lektorka jógy z pražského studia Body Positive Yoga.