Je to přesně deset let, co byl v přímořském Soči zapálen oheň na znamení zahájení olympijských her. Výročí povzbudilo politické představitele Ruska ke spoustě silných výroků, ve kterých útočí kvůli aktuálním sportovním sankcím na západní země.
„Budou muset velmi prosit, aby Rusko znovu uspořádalo olympijské hry,“ ozval se například předseda Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov, aby vzápětí velkoryse doplnil, že Rusko takové prosby vyslyší. „Jakmile se mezinárodní společenství vzpamatuje a bude připraveno uspořádat Hry tak, aby byly žádoucí nejen pro současnou, ale i budoucí generaci, budeme otevřeni dialogu. Rusko má štědrou duši,“ prohlásil Pozdňakov u příležitosti Dne zimních sportů, který byl zřízený na památku olympiády v Soči.
A proč přesně by mělo mezinárodní společenství Rusy prosit o organizaci olympiády?
I na to mají představitelé Putinova režimu zodpovědného za agresi na Ukrajině odpověď.
Prezident Putin označuje Soči za skutečný svátek sportu a přátelství, předsedkyně Ruského lyžařského svazu Jelena Vjalbeová jde ještě dál, když Soči označuje za nejúžasnější olympiádu v historii. „Byla jsem na několika olympiádách, ale nic podobného jsem nikde nezažila. Dodnes nám ostatní závidí,“ vzpomíná s tím, že období od 7. do 23. února 2014 byla nezapomenutelná doba.
Rusko čelí dodnes kritice, že olympiády využilo k zahájení a eskalaci ozbrojeného konfliktu ve východoukrajinském Donbasu, 27. února 2014 pak ruští vojáci bez označení obsadili ukrajinský Krym. Stejně si Rusko počínalo už během olympiády v Pekingu v roce 2008, kdy napadlo Gruzii a zahájilo okupaci Jižní Osetie.
Zdroj: RIA