Andrej Blochin patří mezi nejznámější ruské hokejové novináře, téměř třicet let pracuje v Omsku a o místním Avantgardu ví snad úplně všechno. Když poskytl rozsáhlý rozhovor pro Sports.ru, došlo i na jeho vzpomínky a zážitky s českým koučem Ivanem Hlinkou a českými hokejisty v čele s Jaromírem Jágrem.
Co všechno v rozhovoru Andrej Blochin prozradil?
O angažování českých hokejistů v Omsku
Objevila se tehdy nová priorita: Češi v poslední době pořád něco vyhrávají, ovládli i olympiádu v Naganu v roce 1998, pozvěme je! Objevili se Pavel Patera, Martin Procházka, Tomáš Vlasák... Nevyšlo to, tým bral jen stříbro. Řekli si v klubu, že je to málo. Že to chce úspěšného trenéra. Proto se rozhodli: Přiveďme velkého Ivana Hlinku!
O Ivanu Hlinkovi
Je pravda, že toho moc nenapracoval. Při vší úctě k tomuto velkému muži, tady hlavně odpočíval. Hlavní práci odvedli jeho asistenti Radim Rulík a Igor Žilinskij. Hlinka si jen před play-off svolal všechny hráče a řekl jim: "Kluci, pojďte je všechny roztrhat!" Ale za tím mužem je velký příběh, hráči ho respektovali. Sice nic nevyhráli, ale hráli tak krásně! Hlinka byl od přírody Rus, ne Čech. Dokázal se v Novosibirsku opít tak, že nepřišel na zápas. To je ruský způsob. A hráči pro to měli pochopení. Tím spíš, že sami pili...
Proč přicházeli Češi do Omsku
Přicházeli kvůli penězům, nikdo na nich nešetřil. V klubu na to byli připraveni. Přišel pokyn, aby angažovali nějaké Čechy, tak to udělali. Nevím, kolik dostávali v porovnání s ostatními hráči, ale je jasné, že si vydělali dvakrát třikrát víc, než by si vydělali doma. V minulosti platilo, že Rusko bylo náhradní volbou, když jste se nedostali do NHL, jenže Avantgard byl v době, o které mluvíme, nejbohatší klub v zemi. Jsem přesvědčený, že byl bohatší než Magnitogorsk nebo Ak Bars, kluby z Moskvy se mu ani nepřiblížily.
Čím Češi v Omsku překvapili
Do posledního detailu byli profesionálové. Navíc drželi při sobě, ale byli se schopni domluvit i s ostatními. Fungovali společně nejen na ledě, ale i mimo něj. 'Naši' Češi byli velmi proruští. Zařídili jsme pro ně restauraci U Švejka na třídě Karla Marxe. To proto, aby se nenudili. A pilo se tam pivo – české, ne ruské. Češi si zachovali sovětský hokej, který jsme my v té době pohřbili. To je hokej, kdy hrajete na spoluhráče, hokej plný přihrávek. Ne hloupé nahazování do útočné třetiny. To je kanadský hokej. Ten má sice výsledky, ale proč má hokej v dnešní době tak nízkou sledovanost? Protože nabízí primitivní hru.