Jak dlouho jste fanouškem fotbalové Slavie? A jak jste se jím vlastně stal?
Na tyto otázky vždy odpovídám, že jsem fanouškem Slavie odjakživa. Nemyslím tím, že bych hned po narození dostal do postýlky slávistickou šálu nebo něco podobného. Máme to prostě v rodině, i když ne po přímé linii. Můj táta byl velký fanoušek Slavie a byl to on, kdo mě poprvé v pěti letech přivedl na stadion. Ale jeho otec, můj dědeček, byl fotbalem a vlastně jakýmkoliv sportem naprosto nepolíben, natož aby fandil Slavii. To jeho bratr, tedy můj prastrýc, byl velkým fanouškem Slavie a mého tátu k tomu někdy v 50. či 60. letech přivedl.
Říkáte, že vás otec přivedl na stadion poprvé v pěti letech. To mi vychází někdy na rok 1989, je to tak?
Ano, můj vztah ke Slavii je stejně starý jako demokracie u nás, protože poprvé mě táta začal brát na Slavii v roce, kdy u nás proběhla sametová revoluce. Tehdy mi bylo pět let a nepamatuji si přesně první zápas, na který mě vzal. Paradoxně si ale pamatuji, a to je vlastně moje první vzpomínka na Slavii, na utkání z 25. listopadu 1989. Tehdy se měl ve starém Edenu hrát ligový zápas proti RH Cheb. Jenže se nehrálo.
Hráči ještě před plánovaným výkopem pozvali fanoušky na trávník a kapitáni obou týmů přečetli prohlášení, ve kterém se rozhodli podpořit studentskou stávku tím, že k utkání nenastoupí. Pavel Řehák, který byl tehdy kapitánem Slavie, vyzval k tomu samému i všechny ostatní týmy z ligy. Všichni se přidali, ligové kolo se tehdy vůbec nehrálo. A já jsem tam v Edenu s tátou byl. Těžko jsem mohl chápat, co se přesně děje, ale ta atmosféra byla tak silná, že vzpomínka zůstala. Pamatuji si i na to, že když jsme přijeli domů, tak večer běžely v televizi záběry z demonstrací ze zaplněné Letné.
Jak vypadaly ty začátky, kdy jste jako malý kluk chodil s tátou na fotbal? Byla to láska na první pohled, nebo jste si k tomu hledal cestu?
Já jsem tam od začátku chodil rád. Táta mě do toho rozhodně nemusel nutit. Měl tehdy skupinku asi pěti nebo šesti kamarádů, se kterými tam chodil, a já byl jediné dítě, které chodilo s nimi. Pamatuji si, že jeden z tátových kamarádů měl syna v podobném věku, a hrozně tátovi záviděl, jak jsem do toho zapálený. Jeho syna to vůbec nezajímalo.
V té době se asi také vytvářel můj vztah k fanouškovství, jak ho dnes vnímám. Zejména to, že když jste fanouškem klubu, tak se stírají různé sociální rozdíly, postavení a podobně. V té partě, se kterou táta na fotbal chodil, byli lidé různých povolání. Můj táta byl ekonom, pracoval mimo jiné ve vysokých funkcích v bankovnictví, jiný fanoušek byl dělník. Mezi kamarády na fotbale to ale bylo jedno.
A když jdete dnes na fotbal vy, je to pro vás primárně o zážitku z fotbalu jako takového, nebo určitý druh socializace?
Pro mě je to hlavně o tom, co se děje na hřišti. O hezkém fotbale, o zážitku ze hry. Na fotbal do Edenu jdu klidně sám, nebo třeba jen s jedním kamarádem. Samozřejmě ale za ty roky hodně lidí na tribuně a okolo Slavie znám osobně, s některými komunikujeme na místě, s některými i mimo stadion.
Já jsem navíc ten typ fanouška, který na stadion jde takzvaně na Slavii. Nikdy nechodím podle toho, s kým zrovna hrajeme. Tedy že bych se třeba šel podívat jen na Spartu, Plzeň nebo jiný atraktivní klub. Prostě se jdu podívat, jak hraje Slavia, ne soupeř.