Tak odbojně všichni působili, když před startem šampionátu v Kataru rezolutně tvrdili, že na trávník budou vybíhat jedině s páskou v barvách duhy a logem projektu OneLove.
Kapitáni Anglie, Walesu, Nizozemska, Švýcarska, Německa, Dánska i Belgie chtěli upozornit na hodnoty západní civilizace a alespoň symbolicky naznačit katarskému režimu, že pronásledovat a kriminalizovat homosexualitu se už v jedenadvacátém století tak úplně nenosí. Zvlášť, když se otevíráte celému světu kvůli největšímu sportovnímu svátku planety.
„Jde o důležité poselství, které se skvěle hodí k fotbalu. Na hřišti jsme si všichni rovni, a tak by tomu mělo být i v každé společnosti. Právě prostřednictvím OneLove chceme vyslat tuhle zprávu,“ tvrdil už před dvěma roky nizozemský kapitán Virgil van Diijk.
Mistrovství světa je tady a s ním i další poselství, které se skvěle hodí k fotbalu – peníze na prvním místě.
Svoje o tom ví 'ambasador' David Beckham, který podepsal s Katarem smlouvu na neuvěřitelnou částku více než čtyř miliard korun. Svoje o tom ví i FIFA, která už pouhým udělením pořadatelství Kataru porušila všechna nepsaná pravidla civilizovaného světa.
A svoje o tom teď ví i společenstvo sedmi kapitánů, které slibovalo malou mentální revoluci.
Stačilo přitom pohrozit udělením žluté karty hned po výkopu každému, kdo na své paži bude mít pásku OneLove. Národní federace se srdnatě připravovaly na pokuty, ale riziko sportovního trestu označily za příliš vysokou daň za alespoň symbolickou podporu minorit.
„Jako národní federace nemůžeme dopustit, aby našim hráčům hrozily sportovní sankce včetně vyloučení. Proto jsme požádali naše kapitány, aby v zápasech mistrovství světa nenosili neschválené pásky,“ stojí ve společném prohlášení, kterým byla ukončena jedna malá revoluce.
Co myslíte? Až se bude v Teheránu účtovat s íránskými reprezentanty kvůli jejich včerejší podpoře protestujících demonstrantů v zemi, skončí to žlutými kartami?
Angličané a spol. se tak moc báli žlutých karet, až si sami dobrovolně udělili červenou.