Bylo to během letošní Tour de France, když se objevily na veřejnosti první informace o takzvaném 'rebreathingu' – přesném dávkování oxidu uhelnatého do plic, které může být podle kritiků za určitých okolností v rozporu s pravidly WADA ohledně umělé manipulace s krví.
K 'rebreathingu' se přiznal Jonas Vingegaard, později i Tadej Pogačar. Podle dostupných informací jde o metodu systematicky používanou v týmech UAE, Visma a Israel-Premier Tech. A i když zainteresovaní bagatelizují inhalaci oxidu uhelnatého s tím, že jde primárně o metodu sloužící k analýze účinku výškového tréninku, je podle Romaina Bardeta právě 'rebreathing' jediným logickým vysvětlením letošního výkonnostního skoku některých jeho soupeřů.
Čtyřiatřicetiletý Bardet, který se v roce 2016 blýskl druhým místem na Tour de France a o dva roky později byl stříbrný na mistrovství světa, v rozhovoru pro Eurosport mluvil mnohem otevřeněji, než by se čekalo. Tvrdí, že se o 'rebreathingu' dozvěděl až z tisku, ale že nemá o jeho účincích důvod pochybovat.
„Sami vidíte ty studie. Všechno je možné. Nikdy jsem o tom předtím neslyšel, ale na druhou stranu bych se tomu nedivil. Dělá se tolik výzkumu na téma optimalizace výkonu... Není překvapením, že někteří vědci, některé týmy, někteří lidé zapojení do cyklistiky hledají jiné cesty. Vždy bude touha najít konkurenční výhody,“ myslí si.
Romain Bardet kritizuje, že v tomto případě neexistují jasná pravidla. Myslí si, že je třeba rozhodnout, jestli 'rebreathing' zakázat, nebo povolit. A pokud by měl být zakázaný, je třeba začít provádět kontroly.
„Oxid uhelnatý může vysvětlit vzestup některých lidí, o kterých jsme před rokem nebo rokem a půl ani nevěděli. V tak konkurenčním prostředí, kde je ekonomicky tolik v sázce, je naprosto zbytečné věřit, že dobrá vůle a bezchybná etika jezdců a týmů umožní zdravou regulaci prostředí. To je naprosto iluzorní,“ myslí si Bardet.
Zdroj: Eurosport