Proč?
Ta otázka se nabízí.
Vždyť Osborne byl odpradávna veslař. Jeden z nejlepších. Od roku 2013 sbírá velké medaile. To s párovou čtyřkou lehkých vah bral na mistrovství světa stříbro.
Na skifu se stal v roce 2018 v Plovdivu mistrem světa, na dvojskifu o rok později mistrem Evropy v Lucernu.
No a letos získal už zmiňovanou první olympijskou medaili v Tokiu.
Jenže kromě toho už loni v prosinci cyklistický svět zaujal, když se stal prvním mistrem světa ve virtuální cyklistice na platformě Zwift. Tehdy na 50 kilometrech porazil mnoho profesionálů (Victora Campenaertse, Rigoberta Úrana), což Quick-Step zaujalo.
Po olympiádě mu nabídl stáž.
„To víte, že to pro mě hodně znamená, já se vždycky chtěl stát cyklistou. Kvůli veslování jsem se tomu ale nemohl věnovat na 100 procent. Teď mám ale po olympiádě, na které jsem uspěl, takže se můžu soustředit na cyklistiku. A začít v ní v nejúspěšnějším týmu světa, to je skvělá příležitost. Vychovali spoustu skvělých závodníků a pomáhají svým mladým cyklistům zlepšovat se,“ má jasno Osborne.
V jednom týmu se tak potká s dalším mistrem světa – tentokrát ze silnice – Julianem Alaphilippem, Markem Cavendishem nebo dvěma Čechy – Zdeňkem Štybarem a Josefem Černým.
Quick-Step pochopitelně nekupuje úplného zajíce v pytli.
Osborne se cyklistice minimálně na tréninkové úrovni věnuje léta.
„Vždycky byla součástí mého tréninku. Základní vytrvalostní trénink objíždím na kole od roku 2012, kdy jsem si poprvé koupil silničku. Postupně jsem se do toho dostával, jel jsem i nějaké závody,“ líčil.
Jaký typ závodů by mu měl svědčit?
Sám si myslí, že by mohl být dobrým časovkářem a nevadí mu ani kopcovitější tratě, kde je zapotřebí výbušnost.
„Je to podobné jako veslování. Je mi jasné, že se toho musím ještě hodně naučit, ale chci na to jít postupně a uvidím, kam až dojdu,“ říká.
Zatím není jasné, kterých závodů se Osborne ve zbytku sezony zúčastní. Stážisté každopádně nejezdí závody World Tour, jelikož nemají uzavřenou profesionální smlouvu.
Zároveň Quick-Step nemá povinnost Němce na příští rok angažovat, ale na podzim se mu pokusí co nejvíce pomoci.
„Všimli jsme si jeho předpokladů loni na světovém šampionátu v Esportu a jeho potenciál jsme si potvrdili na testech, které jsme s ním absolvovali. Jsme zvědaví, co z toho bude schopný prodat v závodech. Bude se pochopitelně muset naučit zákonitosti sportu, ale to musí každý mladý závodník. Naše zkušenosti mu pomůžou,“ věří kouč Quick-Stepu Koen Pelgrim.