Tizanidin není na seznamu zakázaných látek, WADA však po zveřejnění informace o jeho užívání během Tour de France, začíná zkoumat jeho možný dopingový potenciál. Teprve po prozkoumání jeho účinků se bude jednat o jeho případném zařazení na seznam nepovolených látek.
Lék byl nalezen během razie na týmovém hotelu stáje Bahrain během loňské Tour de France. Stejně tak jeho stopy obsahovaly vzorky vlasů tří zatím nejmenovaných cyklistů.
Stáj Bahrain vydala tiskové prohlášení, ve kterém stojí, že vedení týmu nebylo o nálezu oficiálně informováno. Zároveň však zdůrazňuje, že dosavadní vědecké studie jednoznačně prokazují, že tizanidin není ve sportu zakázanou látkou.
„Tuto látku příliš neznáme, užívá se k terapeutickým účelům. Měli bychom si však položit otázku, jestli je jí možné využívat pro dopingové účely,“ vysvětluje kauzu Olivier Rabin z WADA pro list L'Equipe. Podle něj lék standardně užívaný pro uvolnění svalů v případech poranění míchy nebo roztroušené sklérozy může být v přímém rozporu se sportovním výkonem, protože může způsobovat ospalost nebo dokonce halucinace. I to je však důvod, proč by měla WADA prověřit jeho bezpečnost.
„Nesmíme přehlížet skutečnost, že někteří lidé, kteří mají pomáhat sportovcům k vyšším výkonů podléhají určitým tlakům, aby nalezli nová řešení bez ohledu na vědecká fakta a racionalitu,“ naznačil Rabin, že stáj Bahrain mohla účinky tizanidinu na Tour de France testovat ve snaze pomoci svým závodníkům k lepším výsledkům.