Ví se, jak se zakázaná látka dostala do těla hráčů. Národní rozhodčí soud pro sport má za sebou řízení vedené v kauze Graema McCromacka a dle jeho závěru se jednalo o užití kontaminovaného produktu. Případy Kevina Klímy a Martina Štohanzla dopadnou pravděpodobně stejně.
Všichni tři hokejisté měli pozitivní test během loňského semifinále extraligy, kdy nastoupil Hradec Králové proti Vítkovicím. Desetiměsíční zákaz činnosti se tak počítá od 9. dubna 2023.
Podle rozhodčího soudu jde v případě hradecké dopingové kauzy o ustanovení o nevýznamném zavinění nebo nevýznamné nedbalosti, na které se vztahuje trest ve výši od pouhého napomenutí po dvanáctiměsíční distanc. Trest při horní hranici byl uložený z důvodu, že profesionální sportovci by si měli být vědomi rizika užívání suplementů.
„K tíži rozhodčí soud hráči přičetl, že užil výživový doplněk, který podle směrnice užívá hráč na vlastní riziko, přičemž jako zkušený profesionální sportovec měl mít alespoň základní povědomí o tom, že výživové doplňky mohou potenciálně obsahovat zakázané látky, a že mohou být i kontaminované. Tyto faktory měly být pro hráče indikátorem zvýšené opatrnosti a hráč měl být více obezřetný,“ vysvětluje Národní rozhodčí soud desetiměsíční trest pro Graema McCromacka.
„Dělat analýzu za sto tisíc, notabene ještě pro každou šarži, je pro běžného sportovce nereálné. To byl i základ obhajoby, plus to, že konzultace proběhla i s lékařem,“ reagoval dnes na výsledek kauzy právník Jan Šťovíček, který se specializuje na dopingové kauzy a hradecké hráče hájí.
Podle Šťovíčka budou hokejisté v dalším kroku vymáhat finanční kompenzaci. „Něco je stály soudy, nemohli hrát, nedostávali plný plat,“ říká. „Musím ale na rovinu říct, že se jedná o pochybení výrobce, zatajil látky, které jsou na blacklistu. Hráči v tento moment zvažují i právní kroky proti výrobci.“
Klub pak ve svém prohlášení tvrdí, že po loňských pozitivních nálezech přistoupil k pravidelnému namátkovému testování hráčů klubu a veškeré provedené testy byly negativní.
Zdroj: Mountfield HK