Je to paradox. Íránští fotbalisté jsou ve své vlasti oslavováni jako hrdinové a jejich porážka s USA je vnímána stejně, jako kdyby vyhráli titul světových šampionů. Vyřazení Íránu z mistrovství světa, o které se postarali symbolicky fotbalisté Spojených států, je bráno jako porážka režimu Íránské islámské republiky.
Mělo jít o nakašírovanou výkladní skříň, která dá zapomenout na demonstrace z posledních měsíců i stovky obětí. Jenže reprezentační tým nejdříve odmítl zpívat národní hymnu a v samém závěru padl s 'Velkým satanem', jak o Spojených státech mluvil předchozí ájatolláh Chomejní.
Proto těsná prohra odstartovala bouřlivé oslavy po celé zemi doprovázené ohňostroji a pomalu popojíždějícími kolonami troubících aut. Oslavy se však rychle změnily v pokračování protestů kvůli nedodržování lidských práv.
Podle organizace Iran International byl v Bandar-e-Anzali na severu Íránu zastřelen sedmadvacetiletý Mehran Samak. Očití svědci tvrdí, že jej zastřelil vládní agent poté, co Samak oslavoval společně s desítkami dalších lidí výhru USA.
Demonstrace v Íránu probíhají od září, kdy zemřela tři dny po svém zadržení náboženskou policií Mahsa Aminiová. Udává se, že od té doby represivní složky zabily více než 400 protestujících.
Zdroj: Iran International