Je to senzace.
Na jedné straně devětatřicetiletý matador, jeden z nejlepších hráčů snookeru na světě. Na druhé o dvacet let mladší čínský mladík Si Jiahui, o němž do té doby nikdo neslyšel. Profesionál versus amatér.
„Budu znít jako ukřivděný a nevrlý stařík, ale tenhle mladý muž nemá na turnaji co dělat. Není to fér,“ rozzlobil se Shaun Murphy po své porážce. „Cítím se hrozně. Prohrál jsem s někým, kdo tady vůbec neměl být.“
Že to nedává smysl?
Murphy má pro svoje prohlášení jasné důvody. Nelíbí se mu, že se mezi profesionály, pro které představují turnaje jediné živobytí, motají amatéři, kteří mohou hrát bez jakéhokoli existenčního tlaku. Podle Murphyho tak nemají hráči stejné podmínky.
„Nechápu, proč náš sport umožňuje účast amatérů na profesionálních turnajích. Je špatné, když mám hrát s někým, kdo neprožívá stejný tlak a obavy jako já. Hra je naše práce. Stal jsem se profesionálem už v patnácti a od té doby mám právo nazývat se profesionálním hráčem snookeru. Od té doby si vydělávám peníze svou hrou a jsem pod neustálým tlakem. Tohle on neudělal, tlak nezná a může hrát uvolněně,“ tvrdil Murphy v rozhovoru pro BBC.
Murphyho ukřivděná slova neznamenají, že svého soupeře nepochválil. Kritika mířila na organizátory a postupně se k němu přidávají další profesionálové. Ani jim se nelíbí benevolence, se kterou se pohlíží na účast amatérských hráčů.
Murphyho podpořil například Australan Neil Robertson, kterého čeká zápas s amatérem Johnem Astleym už zítra. „Kdo nikdy nebojoval o body do žebříčku, nemůže to pochopit. Tihle čínští chlapci jsou sice amatéři, ale řada z nich je stejně dobrá jako kdokoliv z první padesátky na světě. Jen se přitom nemusejí starat o výsledky a peníze.“