Zástupci ČUS, největšího sportovního spolku v republice, nesouhlasí s účastí sportovců z agresorských zemí na olympijských hrách a odsuzují názorové změny a nejednoznačnost v komunikaci ČOV v uplynulých týdnech, kdy svůj loňský zamítavý postoj vyměnil za toleranci a podporu MOV, kterou po okamžité reakci české veřejnosti a sportovního prostředí opět obrátil na nesouhlas.
„Česká unie sportu už 2. února oslovila experty na mezinárodní právo a konzultovala možnosti vyloučení ruských a běloruských sportovců. Za určitých podmínek to možné je. Současné vystupování Jiřího Kejvala je ukázkou pozdního alibi. Kdyby jasné vymezení vůči sportovcům z agresorských zemí myslel upřímně, hned po 25. lednu, kdy MOV souhlasil s prověřením možnosti umožnění startu Rusů a Bělorusů pod neutrální vlajkou, by vyzval české svazy olympijských sportů, aby se obrátily na mezinárodní federace a trvaly by na jejich vyloučení. Takhle to udělala například basketbalová federace,“ prohlásil Miroslav Jansta, předseda ČUS.
Před rokem střešní organizace ČUS a ČOV podepsaly společné prohlášení, ve kterém podporovaly doporučení Mezinárodního olympijského výboru sportovním federacím, aby nezvaly ruské a běloruské sportovce do soutěží a kvalifikací po celém světě. Letos v lednu však MOV nečekaně otočil, a s ním podle ČUS také předseda ČOV, a mluvil o hledání cest pro tyto sportovce za určitých podmínek.
„Přitom agrese Ruska na Ukrajině trvá, není ani náznak změny. Není jediný důvod ke změně postoje k agresorovi a vlády desítek států to v prohlášeních vyjádřily. Tolerantní přístup MOV způsobil, že první mezinárodní sportovní federace přizvaly ruské a běloruské sportovce do soutěží. Původní nekompromisní postoje se vytratily, je to nezvládnuté a vrhá to špatné světlo na celý sport,“ zaznělo na výkonném výboru ČUS.
Zdroj: ČUS