Celý případ byl složitější.
Tramadol totiž v té době nebyl na seznamu zakázaných látek Mezinárodní antidopingové agentury WADA. Na něm je až od ledna letošního roku. Platil ale za jakousi šedou zónu, kterou byste v těle neměli mít.
Proto se Quintana po svém neslavném odstoupení z Tour rozešel s tehdejší stájí Arkéa-Samsic a hledal si novou. Jenže po celý loňský rok žádnou nenašel, a tak závodil pouze v Kolumbii.
Záchranné lano mu loni na podzim hodil až starý dobrý Movistar, v němž kolumbijský vrchař sbíral největší úspěchy kariéry – včetně výher na Giru a Vueltě.
Letos začal závodit pozvolně, nakazil se covidem, na Katalánsku zase upadl a zlomil si klíční kost, což ovlivnilo i jeho přípravu na Giro.
„Ale budu tam. Sice ne v takové formě, v jaké jsem chtěl, ale pořád na tom budu slušně a s každým dnem bych se měl cítit líp. Asi to nebude na celkové pořadí, ale chtěl bych se pokusit vyhrát nějakou etapu," uvedl na tiskové konferenci v Bogotě.
Později by měl jet i Vueltu, kde má být k ruce Enriku Masovi.
Jeho návrat do World Tour každopádně provází pochopitelné kontroverze. V podcastu o něm šampion Tour Geraint Thomas prohlásil, „že by už neměl mít povoleno závodit", na což Velšanův parťák Luke Rowe reagoval, že „Quintana je taková malá zas*raná krysa."
Tahle pasáž byla následně z povídání dvou cyklistů Ineosu vystřižena, ale dost lidí ji i tak slyšelo.
Jejich další týmový kolega Wout Poels pak kauzu s tramadolem dával Quintanovi sežrat během závodu Kolem Katalánska, kdy do něj v etapách několikrát hučel.
„Je mi jasné, že jsou lidé, kteří mě mají rádi a pak i ti, kteří ne. Pro svou zemi jsem toho ale udělal dost, to mě naplňuje," řekl 34letý Quintana.
Svou situaci přirovnal k bajce o hluché žábě, ve které obojživelník vytrvale vyskakuje z jámy, protože není schopen slyšet odrazující slova svých vrstevníků.
„Připadám si tak. Ale mám cíl, za kterým si jdu, a to mě naplňuje radostí," má jasno.
Zdroj: VeloNews