Hlavně za časů Lance Armstronga to bývalo pravidlem.
Profesionálové vážili každý svůj krok. Vybírali si hotely, kde bylo co nejméně schodů a když už po nějakých museli jít, dělali to, co nejméně to šlo.
Možná z větší míry kvůli pověrám, že chůze do schodů jim ubírá energii a není pro profesionálního cyklistu v nejlepší formě zdravá.
Jenže od té doby cyklistika ušla dlouhou cestu. Vždyť jedním z nejlepších současných profesionálů je Michael Woods, bývalý výborný kanadský atlet, který zvládl osmistovku za 1:51 minuty nebo tři kilometry pod osm minut.
A ne, běhu se nevzdal ani teď, kdy se chodí občas mezi tréninky prostě proběhnout.
V Barceloně ho nyní napodobil Adam Yates, čtvrtý muž letošní Vuelty a vítěz závodu Kolem Katalánska.
Zatímco spousta dalších profesionálů si ještě užívá zaslouženého volna a odpočívá s rodinou, on nelenil, neměl nohy nahoře. O víkendu si v Barceloně střihl maraton a rozhodně se jenom nezúčastnil.
Podle oficiálních výsledků zvládl 42,65 kilometru za úctyhodných 2:58:43 hodiny, což ho řadí na 584. místo z desítky tisíc startujících.
V průměru tak zvládl kilometr za 4 minuty a 14 sekund. Na svých hodinkách má přitom čas 2:58:08 minuty, čímž by kilometr zvládl průměrným tempem za 4 minuty a 11 vteřin.
„Myslím, že ale zůstanu u cyklistiky. Pár týdnů na pláži není zrovna ideální příprava na maraton, ale jsem šťastný,“ napsal si na Instagram.
Yatesova přirozená vytrvalost se prostě přenesla i do běžeckého světa.
A není sám.
Třeba Wout van Aert nedávno zaběhl v Antverpách desítku za 1:11:11 hodiny.
Tom Pidcock zase způsobil rozruch, když začátkem roku zaběhl pětku za 13:25 minuty, což by bylo o pět sekund rychlejší, než je britský rekord. Až pak se ukázalo, že jeho měřící zařízení postrádalo přesnost.
Tak či tak, běh se mezi cyklisty stává čím dál populárnějším.
Maratonec Yates budiž důkazem.