Ti dva si v posledních letech předávali trůn.
Tadej Pogačar vyhrál Tour v letech 2020 a 2021, pak přišla dvouletá vláda Jonase Vingegaarda, a letos Pogačar strhnul bilanci na svou stranu. Podle Nilse Politta definitivně.
Nejde totiž vůbec o to, že Jonas Vingegaard nastoupil na start závodu po šíleném pádu na etapáku Kolem Baskicka. Pogačar byl připravený, protože se společně s celým týmem poučil ze dvou 'ztracených' let.
Jonas Vingegaard má totiž jednu slabinu. A to docela zásadní. Podle Nilse Politta neumí závodit sám za sebe. Jakmile se ocitne v obklíčení cizích trikotů, znervózní a jeho sebevědomí mizí.
Právě proto stáj UAE nasadila na Pogačarovu podporu snad to úplně nejlepší, co měla k dispozici do bitev v horách. A vyplatilo se. Zatímco v sezonách 2022 a 2023 se Pogačar ocital ve stoupáních často sám proti přesile Vismy, tentokrát to bylo naopak. Navíc s bonusem v podobě Vingegaardova viditelného psychického diskomfortu.
„Dostali jsme Vingegaarda pod tlak. V posledním týdnu jsme šli do něj tak tvrdě, že byly situace, kdy musela Visma povolat zpátky kluky z vedoucí skupiny, protože byl Vingegaard sám a nás tam bylo pět,“ popisuje Politt.
„Vingegaard opravdu potřebuje mít kolem sebe tým. Když je sám, je velmi nervózní a neustále se rozhlíží doleva a doprava. Pak přijede Tadej a říká: 'Vidíš, vidíš? Už je nervózní, viď?“ přidává německý cyklista.
Podle něj se Pogačar a Vingegaard nemají rádi, i z toho plynula Pogačarova škodolibost nad Vingegaardovým psychickým strádáním. „Nejsou přátelé, ale respektují se. Třeba Tadej a Remco Evenepoel se mají rádi, jak na kole, tak mimo něj. V pelotonu máme přátele i jezdce, které nemusíme,“ vysvětluje Politt.
V rámci podcastu došlo i na Pogačarovu výkonnost. „Nemůžete se s ním domluvit na taktice. Přijdete s plánem, ale na kole chce, abyste jeli ještě rychleji, i když už nemůžete. Vždy závodí, to je jeho instinkt. Někdy ani neví, proč zaútočil. Chtěl bych mít jeho nohy aspoň na jeden den,“ přeje si Nils.
Zdroj: Schlag & Fertig