Připomíná to pořekadlo o vlkovi, který se nažral a koze, která přesto zůstala celá.
Mezinárodní cyklistická unie sledovala zpovzdálí loňskou kauzu 'rebreathingu', počkala na oficiální prohlášení týmů UAE a Visma, že její jezdci s inhalací oxidu uhelnatého končí, protože všechny potřebné testy a analýzy účinku tréninku ve vysokohorském prostředí jsou hotové, a pak 'rebreathing' zakázala.
Od 10. února 2025 už není inhalace oxidu uhelnatého součástí profesionální cyklistiky.
UCI navíc svůj zákaz nezdůvodnila tím, že jde potenciálně o dopingovou metodu. Svůj postoj opírá pouze o obavu o zdraví závodníků.
„Opakované vdechování může vést k akutním i chronickým zdravotním problémům, například k bolestem hlavy, letargii, nevolnosti, závratím a zmatenosti. Tyto příznaky se mohou kdykoliv zhoršit a vyvinout se v problémy se srdečním rytmem, záchvaty, ochrnutí a ztrátu vědomí,“ uvádí se v prohlášení UCI.
Zákaz je pak nezávislý na postoji antidopingových předpisů, kdy se stále čeká, jak začne 'rebreathing' vnímat Světová antidopingová agentura WADA.
V praxi to znamená, že od 10. února nesmí týmy a jezdci používat komerčně dostupná zařízení umožňující inhalaci nebezpečného plynu. Podle některých výkladů nařízení je nebudou smět ani vlastnit.
Podle dostupných informací využívaly 'rebreathing' vzhledem k vysokým finančním nákladům pouze týmy UAE, Visma a Israel. Všechny tři opakovaně zdůraznily, že pouze kvůli analytickým účelům a zpochybňovaly hypotetický přínos pro zvýšení výkonnosti cyklistů. Dvojnásobný vítěz Tour de France Jonas Vingegaard z Vismy však v rozhovoru pro Le Monde potvrdil, že konkurenční týmy využívaly 'rebreathing' jako doping. Kvůli nepřímému nařčení Tadeje Pogačara z UAE, Vingegaardův tým označil jeho slova za zkreslená.
Experti teď upozorňují na to, že právě jak UAE, tak Visma nové nařízení snadno obejdou. Může za to formulace o zákazu mimo zdravotnické zařízení. Oba týmy totiž tvrdili, že 'rebreathing' u jejich jezdců probíhal pod přísným dohledem zdravotnického personálu.
Zdroj: UCI