Říká se tomu pant. Název pochází z čínského výrazu 'pan-tui' a označuje se tak nezralý jelení paroh. Používá se v alternativní medicíně už více než dva tisíce let a předpokládá se, že působí blahodárně jako prevence proti různým onemocněním. V Asii věří, že slouží k posílení organismu, zlepšuje imunitu, poradí si s nespavostí, srdečními problémy i potížemi s játry a plícemi. To všechno díky látkám, které jsou obsaženy v rostoucím parohu.
Ví to i Kirill Kaprizov, který navzdory současným nespecifikovaným potížím, kvůli kterým zřejmě nezasáhne do příštích utkání Minnesoty, tvrdí, že už od dětství neví, co znamená být nemocný.
Mohou za to pravidelné lázně, do kterých se přidávají právě zmiňované výtažky z paroží.
Kirill Kaprizov se narodil v Novokuzněcku, to znamená na dohled od pohoří Altaj. A právě tam žije a chová se jelen maral, kterému se na farmách řeže rostoucí paroží schované ještě v lýčí, to se pak suší a prodává jako lék.
„Začal jsem s tím už hodně dávno. Je to dobré pro zdraví, člověk se prostě cítí lépe, pomáhá to imunitnímu systému,“ vyprávěl ruský útočník Minnesoty na youtubovém kanále Superleague o své tajné zbrani.
Na Sibiři jde o běžnou a tradiční věc, v kontextu severoamerické NHL však působí Kaprizovův recept na zdraví docela zvláštně.
„Netuším, nakolik to opravdu funguje, ale věřím tomu. A proč to nedělat, když to neškodí,“ vysvětluje Kaprizov.
Tvrdí, že jelení lázně absolvuje od svých sedmi nebo osmi let a nepamatuje si, že by byl někdy nemocný. To je možná nápověda na jeho aktuální trápení v NHL, včera dokonce vynechal trénink a spekuluje se proč. Kouč Dean Evason o jeho stavu mlží a není tak jasné, jestli jsou současné Kaprizovovy výpadky dané zdravím nebo formou, kdy se o jeho vystoupení při domácí porážce 3:8 s Dallasem mluví jako o příšerném.
Zatímco v posledních dvou sezonách dokázal nastřílet 47 a 40 branek, letos má po patnácti zápasech sice patnáct bodů, ale z toho je jen pět gólů.
Zachrání snad jeho střeleckou pověst zmiňované paroží?
Zdroj: Superleague