Přednominační matematika nabízela před světovým šampionátem vodních slalomářů celou řadu scénářů. Do Paříže měl lépe nakročeno se čtyřmi body Jiří Prskavec, potřeboval jich získat celkem sedm. O olympijské místo se chtěl s dosavadními dvěma body poprat také Vít Přindiš, jemuž by důležitý bodový příděl přineslo vítězství, případně stříbrná medaile a následné stupně vítězů na posledním Světovém poháru. Sen o závodu pod pěti kruhy se však Přindišovi zkomplikoval už po semifinále, ve kterém inkasoval šest trestných vteřin a obsadil nepostupové 24. místo.
„Hrozně mě to mrzí. Když jsem včera sledoval jízdy singlířů a pouštěl si finále, tak jsem si říkal, že ten styl, kterým se pojede, mi sedí. Že to bude chtít jet s otevřenýma očima a klidnou hlavou. Mně se to bohužel nepodařilo,“ uvedl po semifinále zklamaný Přindiš. „Ráno jsem si asi špatně obrousil pádlo, protože jsem se vydal na trať a cítil jsem, jako bych měl v ruce cizí. Mezi třetí a čtvrtou brankou jsem si říkal, co se to stalo, začal jsem na to myslet, a to asi byla ta chyba, protože pak jsem byl v každé bráně o pár centimetrů jinak, než jsem chtěl být, a pramenily z toho šťouchy. Když jsem dojel do cíle a viděl, že mám ještě jeden dotek dole nad skokem, bylo mi jasné, že je postup nereálný,“ popisoval loňský světový šampion po nevydařeném semifinále.
Olympiáda pro Přindiše by tak zůstala ve hře pro příští sezonu pouze při Prskavcově zaváhání ve finále. Šampion z Tokia, nakonec jediný český zástupce mezi desítkou nejlepších, se ovšem dokázal zkoncentrovat a předvedl parádní jízdu, která mu vynesla titul vicemistra světa, čtyři body, a tím i definitivní jistotu olympijských her.
„Měl jsem v cíli velkou radost. S oběma dnešními jízdami jsem moc spokojený, byly čisté, přesné. Do poslední chvíle jsem se snažil jet o titul, ne o olympiádu, i když mi to bylo neustále připomínáno a měl jsem to v hlavě. Snažil jsem se to vytěsnit,“ popisoval. „Ale v cíli mi hned hlavou problesklo, že mám medaili z mistrovství světa a že budu za rok startovat v Paříži. To je krásné,“ radoval se.
Vítěz kvalifikace Jakub Krejčí musel bezprostředně po dojetí semifinále vstřebávat smutek, když ho z elitní desítky odsunula dvousekundová penalizace na třetí brance. „Určitě je to zklamání. Chtěl jsem bojovat o přední příčky, být ve finále a užít si mistrovství světa se vším všudy. Jeden šťouch mě stál jedenáct míst a kvůli tomu jsem si finále nevyjel,“ komentoval v cíli sedmnáctou příčku na svém prvním dospělém mistrovství světa. „Od začátku jsem o doteku na brance tři věděl. Když jsem tam najížděl, zvedl se bublák a hodil mi špičku do tyčky, tak jsem to šťouchl. Pak jsem věděl, že je velký rozestup a že budu muset jet dobrou jízdu. Ta dobrá jízda přišla, ale na finále musela být ještě lepší,“ dodal mistr světa do 23 let.
Finále kajakářek se muselo obejít bez české účasti, český tým však už díky jistotě semifinále mohl slavit další olympijskou místenku. Tu dnes potvrdila dvacátým místem Antonie Galušková. „Dala jsem do toho všechno. Ten tlak, který byl kvůli olympijské kvótě, jsem si vůbec nepřipouštěla,“ okomentovala závodnice, jež semifinále žen zahajovala. O dvě příčky za ní skončila Amálie Hilgertová. „Na začátku trati jsem se snažila jet rychlejší stopu, ale bohužel se mi to nepovedlo, což se projevilo na trojce, kde jsem šťouchla. Pak to bylo docela fajn, jen ve střední části jsem věděla, že budu muset hodně točit, začala jsem s tím dřív, než bylo potřeba, a to vyvrcholilo dalším šťouchem. Snažila jsem se do toho dát všechno, ale bohužel tyto chyby byly moc velké,“ mrzelo kajakářku.
Zdroj: Český svaz kanoistů