Týmová časovka 19. srpna odstartuje příští ročník španělské Vuelty.
A nebude to ve Španělsku, ale v dalekém Nizozemsku, odkud cyklisté víc než 3200 kilometrů dlouhou pouť zahájí.
„Konečně se vracíme do Utrechtu, Bredy a dalších nizozemských měst. V roce, kdy všechny Grand Tour budou startovat v jiné než tradiční zemi, se těšíme na nezapomenutelný start Vuelty v autentickém cyklistickém ráji, jakým Nizozemsko bezpochyby je,“ řekl na prezentaci trasy šéf závodu Javier Guillén.
Tradičně půjde o velmi těžký závod. Celkem sedm horských etap je přichystáno, devět dojezdů na vrchol. Pro sprintery je připraveno celkem šest etap. I když, etapa pro vyložené sprintery se na Vueltě hledá vždycky těžce.
V Nizozemsku se po úvodní týmové časovce pojedou další dvě etapy, než se závod přesune domů do Španělska. Bude to teprve počtvrté v historii, co Vuelta odstartuje v jiné než domácí zemi.
Utrecht už měl hostit loňský start, ale kvůli pandemii covidu byla tahle myšlenka posunuta na rok 2022.
Jakmile se cyklisté dostanou do Španělska, přijdou na řadu první hory v Kantábrii, Leonu a Asturii. Bude to poprvé, co španělská Grand Tour projede všemi baskickými provinciemi.
A pochopitelně nebudou chybět ani nová neobjevená stoupání. V osmé etapě se pojede na Colláu Fancuaya, v deváté etapě do strmého Les Praeres, kde jsou i 25procentní rampy.
Po dni volna přijde 31kilometrová individuální časovka na jihovýchod, než se závod vydá k Andalusii a dalším vrcholům.
Pojede se na Peňas Blancas, do Extramadury, přijdou etapy s více než 4 tisíci nastoupenými metry, vrcholy Sierra Nevada, Sierra de La Pandera a další nová stoupání a další nové výzvy.
No a předposlední etapa skončí v Navacerradě. Tedy ve městě, kde končila i poslední horská zkouška v roce 2015, při které Fabio Aru vysvlékl z červeného dresu Toma Dumoulina.
Nabídne příští Vuelta podobné drama?