Český squash zaznamenává v poslední době skvělé zprávy. V říjnu minulého roku potvrdil MOV tento raketový sport v „krychli“ do rodiny olympijských sportů jako zcela nový individuální sport. Premiéru bude mít v Los Angeles za čtyři roky. Zatím není známý postupový klíč, ale zcela určitě se otvírají zajímavé možnosti po mladou a současnou generaci českých reprezentantů.
„Poté co jsem se dozvěděl, že se squash stal olympijským sportem, tak jsem prožíval euforii. Beru to jako velkou zodpovědnost a uvědomuji si, že mám z Česka jednu z největších šancí,“ neskrývá Viktor Byrtus. Ke splnění snu musí mít vytvořeny podmínky. Proto vítá, že se stal členem Olympu a bude mít přístup do sportovišť resortu Ministerstva vnitra. „Dostal jsem se mezi profesionály, kteří mají olympiádu dlouhodobě jako svou prioritu. Mám možnost posunout se v kariéře. Ze všeho jsem teď nadšený,“ zakončuje Byrtus.
MČR 2024 ve squashi
(Galerie Harfa, Hector, SB Centrum)
Pátek 8.3.2024 - semifinálové zápasy od 17:00
Sobota 9.3.2024 - finálové zápasy od 18:00
Vítězové MČR
2023: Olga Kolářová / Jakub Solnický
2022: Anna Serme / Jakub Solnický
2021: Anna Serme / Daniel Mekbib
2020: Anna Serme / Daniel Mekbib
2019: Olga Kolářová / Daniel Mekbib
2018: Anna Serme / Daniel Mekbib
Podobné podmínky bude mít také Anna Serme, které v době konání olympiády v Los Angeles bude 37 let. „Účast na olympiádě byla dlouhodobým snem všech squashistů. Až teď nás do programu zařadili a já se nechci dopředu vzdávat,“ sděluje. „Národní trenér nominoval také mě, což mě překvapilo i potěšilo. Ještě mě neházejí do starého železa,“ zakončuje s úsměvem česká squashová jednička, která krátce před porodem figurovala na 38. příčce světa, osm měsíců po něm ji najdeme na 85. pozici. Pomohl jí k tomu „zmražený žebříček“. Na turnaje vyrazila poprvé v lednu, zatím hlavně s cílem zlepšovat se. „Hrála jsem s holkami z top 50, během každého utkání dělala pokroky. Jela jsem si pro body. Už jenom účast na turnajích mi do budoucna pomohla,“ doplňuje.
Pokud bude postupový formát podobný tomu jako například v badmintonu nebo ve stolním tenise, tak půjde o redukovaný žebříček. V něm se tak zúží možnosti několika reprezentantů z Egypta nebo Velké Británie, kteří dlouhodobě squash ovládají. „Určitě si na postup na Hry věříme, v Evropě patříme dlouhodobě k předním zemím. Velká konkurence naroste ale v USA nebo pak v Jižní Americe, kde se stává squash čím dál populárnějším sportem,“ myslí si Tomáš Cvikl ze squashové asociace.
Ta koncem minulého roku oslavovala historické deváté místo na mistrovství světa mužských týmů v Novém Zélandu. Čeští reprezentanti navíc pravidelně vyhrávají mezinárodní turnaje nebo se dostávají do finále.