Saúdská Arábie přebírá pozici nejlukrativnější boxerské destinace. Vyhovují jí totiž 'povinné doložky o maximálních výhodách', se kterými začali pracovat promotéři boxu. V praxi to znamená, že pořadatelství zápasů získává automaticky ten, kdo nabídne nejvíc. O nic jiného nejde.
Když se utkali Anthony Joshua a Oleksandr Usyk 25. září 2011 před 66 000 fanoušky na stadionu Tottenhamu, dělili si peníze v poměru 80:20 ve prospěch tehdejšího šampiona Joshuy. Výtěžek z prodeje PPV byl v poměru 60:40 a k tomu měli zajištěnou garantovanou odměnu – Joshua 10 milionů dolarů, vyzyvatel Usyk 3 miliony dolarů. Celkem si tak Joshua vydělal 50 milionů dolarů, zatímco na vítězného Usyka zbylo 15 milionů dolarů.
V sobotu to bude při jejich odvetném duelu jiné. A to především kvůli lokaci, kdy zápas získali saúdskoarabští pořadatelé.
Odveda v Jeddahu se odehraje na stadionu pro 40 000 fanoušků a jak pro Usyka, tak pro Joshuu je připravených 40 milionů dolarů. Rovným dílem si pak rozdělí i procenta z PPV.
„Podle smlouvy musíme zvolit místo, které přinese nejvíce peněz. Ať už se to Anthonymu líbí, nebo ne. Mám povinnost vydělat boxerům co nejvíce peněz,“ poukazuje na nový trend zajišťování boxerských zápasů Joshuův promotér Eddie Hearn, když vysvětluje, proč se tentokrát Joshua vzdal podpory domácího publika.
„Smlouva o odvetě obsahovala kromě rovnoměrného rozdělení odměny také zásadu maximalizace výhod pro obě strany. To znamená, že úkolem nás promotérů bylo poskytnout našim boxerům nejlepší podmínky na trhu. Právě toto kritérium muselo být rozhodujícím faktorem při rozhodování. Nabídka ze Saúdské Arábie byla nejlákavější, takže jsme neměli jinou možnost,“ potvrzuje Usykův manažer Alexander Krasyuk.
Oba tak reagují na výtky ohledně pořádání boxerských zápasů v zemi, která má potíže s dodržováním lidských práv. Saúdská Arábie má totiž na základě trendu nově postavených boxerských smluv šanci koupit si jakýkoliv zápas, o který bude mít zájem.
Zdroj: Sports.ru