V čem přesně je problém?
Biatlonisté potřebují kvůli co nejlepším výkonům individuální úpravu pažby, aby byla jejich střelba co nejkomfortnější. Proto zbrojíři jejich zbraně standardně rozebírali a pažby měnili a upravovali podle individuálních požadavků.
Jenomže to teď už není legálně možné.
V loňském srpnu byl v Rusku přijat nový zákon, který upravuje držení dlouhých zbraní pro civilní a služební použití – prakticky je omezuje.
Pokud teď biatlonisté rozeberou zbraň, aby vyměnili pažbu, dopouštějí se trestného činu. Nové zbraně už proto mají rovnou z výroby pevné spoje a odřezané hlavy šroubů, jejich odvrtání by tak znamenalo i nezákonnou úpravu zbraně.
„Biatlonová puška, které se sejme pažba, se stává kratší 800 milimetrů, přičemž z ní lze stále vystřelit,“ vysvětluje v rozhovoru pro Sport-Express zbrojíř ruské biatlonové reprezentace Ivan Titov. „To v praxi znamená, že si sportovec nemůže nechat vyrobit pažbu na zakázku. Aby ji nasadil na pušku, musel by porušit zákon. A za to přijde trest.“
Podle Titova to nevyřeší ani import zbraní ze Západu. Například populární malorážky německého výrobce Anschütz mají stejný problém. „Také porušují zákon, protože jsou rozebíratelné, pažba se u nich dá odšroubovat. Musely by se jinak sestavit a znovu licencovat, ale Němci, i kdyby s námi teď chtěli spolupracovat a obchodovat, to nejspíš neudělají,“ poukazuje Titov na neočekávanou překážku.
Jak si s tím ruský biatlon poradí?
Zdroj: Sport-Express