Vyšlo to před lety s Krymem, ale s Doněckou, Chersonskou, Luhanskou a Záporožskou oblastí to už Rusku neprošlo. Ruský olympijský výbor totiž na začátku října jednomyslně schválil přijetí sportovních organizací z okupovaných území Ukrajiny pod svá křídla a tím podle Mezinárodního olympijského výboru porušil olympijskou chartu.
„Byli jsme potrestáni za svou aroganci a hloupost. Bylo jasné, že k tomu dojde,“ vyčítají teď někteří Rusové svému olympijskému výboru kontroverzní krok, který vrhá ruský sport do ještě silnější izolace.
Jde však o menšinový názor. Ten většinový brojí proti Mezinárodnímu olympijskému výboru a vyzývá k uspořádání vlastních olympijských her se spřátelenými zeměmi.
„Proč mít MOV, když se na 1/6 rozlohy Země nebude konat olympiáda? Mohou to rozpustit,“ píší čtenáři webu Sports.ru.
„Co je to územní celistvost Ukrajiny? Rusko nic neporušilo. Nezahrnulo ukrajinské regionální výbory, ale vytvořilo si vlastní. V Olympijské chartě se pojmem 'stát' rozumí nezávislý stát uznaný mezinárodním společenstvím. Název národního olympijského výboru musí odpovídat jeho územním hranicím, tradicím země a musí být schválen výkonným výborem MOV. MOV snad neuznává Rusko, které je stálým členem Rady bezpečnosti OSN?“ debatuje další o kroku MOV.
Do diskusí na ruských webech a sociálních sítích zasahují i kritici režimu Vladimíra Putina, který rozpoutal válku na Ukrajině. Při zmínce o 'ruské' olympiádě reagují soupisem zemí a organizací, které by se takových Her mohly zúčastnit.
„Alternativní olympiáda? To je Bělorusko, Nikaragua, Sýrie, Venezuela, KLDR a Kuba. A pak je tu samozřejmě Hamás, Taliban a Hizballáh,“ vypočítává další ze čtenářů Sports.ru.
Zdroj: Sports.ru