Emerich Rath je sportovní legendou. V roce 1924 se vydal na kajaku do Paříže, cesta činila přibližně 400 kilometrů. Při této příležitosti mu osobně gratuloval i samotný zakladatel Mezinárodního olympijského výboru baron Pierre de Coubertin.
Podpora olympijské myšlenky, kanoistického sportu a tehdejší i soudobé olympiády nadchla předsedu českokrumlovského vodáckého oddílu SK Vltava Tomáše Paloudu. A tak v den zahájení Her vyráží spolu s čtyřčlennou skupinou vstříc Paříži. A co víc? S celou rodinou dopádlují do Paříže zafandit dceři Anežce.
„Nápad vznikl vlastně náhodně, při bádání o životě Emericha Ratha,“ vysvětluje zrození myšlenky Tomáš Palouda. „Napadlo mě, že je tomu vlastně přesně sto let od olympiády, na kterou Emerich dojel a šance zopakovat tento počin už nikdy nebude.“
Předseda českokrumlovského oddílu vysvětluje hlavní motivy, proč se chce vydat do Paříže. „Za 'kopcem' je olympiáda a bylo by fajn se jí zúčastnit i trochu jinak, než jen fandit. Vnitřní sportovní myšlenka představuje cestu po vodě, kterou člověk nejprve musí překonat, aby dojel k vysněnému cíli. Třetí a nejdůležitější idea je, upozornit na tuto velice zajímavou osobu Emericha Ratha, která v běhu událostí a historie byla zapomenuta a popostrčit ji do širšího povědomí,“ líčí předseda českokrumlovského oddílu.
Čtyřčlenné družstvo kajakářů vyplouvá od soutoku řeky Seiny s tokem Le Brevon v den zahájení olympijských her. Cesta čítá 400 kilometrů a vodáci chtějí do Paříže dorazit 3. srpna,. „V době zahájení Her vyrážíme směr Burgundsko, kde zahájíme naši plavbu. Myslíme si, že vyjedeme v místě, kde startoval i Emerich, a doufáme, že zde bude hloubka alespoň na ponoření pádla. Počítáme s osmidenní cestou, tedy nějakých 60 kilometrů denně. Budeme se rozhodovat a měnit plány tak nějak za pochodu. Cíl je ale jasný, dojet na olympiádu!“
Shodou okolností se v Paříži představí rychlostní kanoistka Anežka Paloudová. Rodiče a sourozenci tak přidávají k myšlence další skvělý cíl v podobě fandění pod pěti olympijskými kruhy. „Pro naši cestu jsme se rozhodli už v listopadu roku 2023, což je dávno před tím, než se Anežka do Paříže nominovala. Její úspěšnou kvalifikací dostává naše cesta další motiv a my ji připádlujeme podpořit,“ říká hrdý otec.
Při vzpomínce na Emericha Ratha jsou zde stručně uvedeny aktivity, ve kterých vynikal. Nejvyšších závodů se účastnil v atletice, plavání, lyžování, veslování, kanoistice, cyklistice, boxu, zápasu, rychlobruslení, horolezectví, kulturistice, jízdě na bobech, ledním i pozemním hokeji, fotbalu, tenisu, ragby či volejbalu.
Opanoval vytrvalostní chůzi s vojenskou zátěží na 50 kilometrů, ve které mnohokrát zvítězil. Reprezentoval Rakousko na dvou olympijských hrách. Roku 1912 se stal mistrem Německa v těžké váze. Jako hokejista reprezentoval Čechy na mistrovství Evropy v Berlíně v roce 1914 a je úzce spojen s nešťastným okamžikem Bohumila Hanče a Václava Vrbaty.
Zdroj: Český svaz kanoistů