Anglické kluby díky založení Premier League neskutečně vydělaly. Nová platforma jim totiž dala možnost samostatně vyjednávat s poskytovateli televizních přenosů. A tak zatímco za první pětileté období zinkasovaly kluby v Anglii 214 milionů liber za přenosy svých zápasů ve Velké Británii a 40 milionů liber za vysílání do zahraničí, o 30 let později činí tyto částky shodně přes 5 miliard liber!
Tento obrovský příjem se promítl velmi pozitivně i do peněženek hráčů. Zatímco v úvodní sezoně PL se mohl nejštědřeji placený hráč ligy John Barnes z Liverpoolu těšit z výplatní pásky o hodnotě 10 tisíc liber týdně.
S vyšším výnosem z televizních práv se také fotbalisté čím dál více vzdalují běžnému Britovi. V roce 1993 byl průměrný roční plat ve Velké Británii 17 784 liber. John Barnes si tehdy vydělal takovou částku za necelé dva týdny. Barnes byl ale se svými 520 tisíci liber ročně extrémem. Podle výzkumu The Mirror činil průměrná roční mzda ligového hráče v té době 77 tisíc liber, čili zhruba čtyřikrát více, než kolik vydělával průměrný obyvatel Británie.
Za prvních deset let existence Premier League se nejvyšší mzda v soutěži zpětinásobila, začátkem nového milénia byl po čtyři roky v řadě králem fotbalových boháčů Roy Keane z Manchesteru United s částkou přes 50 tisíc liber za týden. V roce 2005 tehdejší kapitán Liverpoolu Steven Gerrard poprvé prolomil hranici 100 tisíc liber týdně. A roztočil tím obří spirálu. O necelých pět let později už Carlos Tévez dostával na účet 2,5 krát víc než Gerrard.
Dlouho byl absolutním králem anglické ligy, co se financí týče, Gareth Bale s 560 tisíci liber týdně, když v sezoně 2020/2021 hostoval v Tottenhamu z Realu Madrid. Španělský velkoklub však platil většinu jeho gáže. Jenže teď je tu Erling Haaland, který dostává od Manchesteru City odměnu 865 tisíc liber týdně! To znamená, že za pouhých šest hodin vydělá tolik, kolik dělá průměrná anglická mzda.
Zdroj: Premier League