Je, nebo není 'rebreathing' problém?
První informace o kontroverzní metodě řízené inhalace oxidu uhelnatého se objevily během letošní Tour de France, na které zaujal především dominantní Tadej Pogačar svými výkony v alpských a pyrenejských stoupáních.
Podle informací využívaly 'rebreathing' právě Pogačarův tým UAE, stáj Jonase Vingegaarda Visma a pak Israel-Premier Tech.
Přestože všichni zainteresovaní tvrdili, že 'rebreathing' využívají pouze jako analýzu účinku vysokohorského tréninku, podle kritiků může jít za určitých okolností o dopingovou metodu, která je v rozporu s pravidly WADA ohledně umělé manipulace s krví.
Proto teď po několika měsících zareagovala Mezinárodní cyklistická unie UCI, která vyzvala jak týmy, tak jezdce, aby přestali 'rebreathing' používat.
„V týmu jsme tuto techniku používali výhradně k testování, zda náš vysokohorský trénink funguje. Pokud je tato technika zneužívána k zlepšení výkonu, chápu rozhodnutí ji zakázat. Vdechování oxidu uhelnatého je srovnatelné s kouřením cigarety. Mnoho lidí denně vykouří několik cigaret. Jedné cigarety se nebojím. Ne že bych sám někdy cigaretu kouřil, ale kromě toho se k této otázce nechci více vyjadřovat," zareagoval dvojnásobný vítěz Tour de France Jonas Vingegaard.
Objevují se navíc otazníky nad možnými škodlivými účinky na zdraví. Podle studií totiž nejsou dlouhodobé dopady známy. „Jednorázové lékařské použití v lékařském prostředí může být akceptováno,“ upřesnila UCI a zároveň požádala Světovou antidopingovou agenturu (WADA), aby zaujala jasné stanovisko.
Zdroj: Sporza