Takto dlouhá karanténa hrozí těm sportovcům, kteří se vracejí z Tokia přes Sydney do Jižní Austrálie. Ta těmto sportovcům přidává 14 dnů karantény navíc, což v součtu se 14 dny v Sydney činí neskutečných 28 dnů v izolaci.
Proti tomuto zacházení s vlastními olympioniky už se ohradil Australský olympijský výbor. „Zatímco jiné země slaví návrat svých sportovců, my je podrobujeme tomu nejkrutějšímu a necitlivému zacházení. Jsou trestáni za to, že hrdě reprezentovali svoji vlast na olympijských hrách,“ stojí v prohlášení výboru.
Australský olympijský výbor požádal vládu Jižní Austrálie o výjimku pro olympioniky, vládní představitelé ale tuto žádost zamítli. Jako hlavní důvod je uváděna obava z mutace covid-19 Delta.
Pro toto odůvodnění ale nemá pochopení předseda Australského olympijského výboru Matt Carroll, který argumentuje tím, že australští sportovci jsou všichni plně naočkovaní, navíc strávili několik týdnů v přísné bublině v Tokiu, kde byli neustále testovaní.
Sportovní lékaři navíc upozorňují, že takto dlouhá karanténa může mít negativní dopad na fyzické i psychické zdraví sportovců.
Austrálie je v přístupu k pandemii covid-19 velmi striktní, i díky tomu zaznamenala od jejího vypuknutí méně než 37 000 případů a počet obětí je nižší než 1 000. Tedy méně než v mnoha jiných vyspělých zemích.