Legendární Čáslavská se ke gymnastice dostala až téměř v patnácti letech. Průpravu ale měla z krasobruslení a baletu a do roka začala sbírat medaile a ocenění. Už za tři roky startovala na olympiádě v Římě (1960), kde v individuálních disciplínách skončila šestá a osmá a s družstvem vybojovala dokonce stříbro.
O čtyři roky později na olympiádě v Tokiu doslova zazářila, když vyhrála ve třech individuálních disciplínách a s družstvem obhájila stříbro. Ještě větší žně se z pohledu oblíbené československé reprezentantky konaly v roce 1968 na olympiádě v Mexico City, kde soupeřkám nedala šanci dokonce čtyřikrát a k tomu přidala další dvě stříbra z individuální i týmové soutěže.
Kromě svého výkonu se v Mexiku proslavila také vzdorujícím gestem, kdy na stupních vítězů po boku sovětské závodnice mlčky odvrátila zrak od sovětské vlajky. Jasný vzkaz na protest proti okupačním vojskům pochopil celý svět a pro Čáslavskou znamenal nucený konec sportovní kariéry. Signatářku petice Dva tisíce slov, byť opěvovanou sportovkyni, by normalizační režim nejraději vymazal z historie, ale v srdcích Čechoslováků zůstala navždy.
Po revoluci se stala poradkyní prezidenta Václava Havla. U sportu zůstala v rámci předsednictví Českého olympijského výboru a rovněž byla členkou Mezinárodního olympijského výboru.
Rodinná tragédie
Během olympiády v Mexiku se provdala za atleta Josefa Odložila, s nímž měla dceru Radku a syna Martina. Manželství se ale v 80. letech rozpadlo a následně mělo nečekanou dohru, když po střetu otce a syna Odložil v roce 1993 zemřel.
Čáslavská rodinnou tragédii nesla velmi těžce a na dlouhá léta se stáhla do ústraní. Až v roce 2007 se začala vracet do veřejného života a pomáhat mladým sportovcům. Od roku 2015 bojovala s rakovinou slinivky, na kterou 30. srpna 2016 nakonec zemřela.
Kromě nejcennějších kovů z olympiád získala řadu mistrovských titulů a čestných ocenění a několikrát zvítězila v anketě Sportovec roku. Po triumfu v Mexiku byla v roce 1968 vyhlášena nejlepší sportovkyní světa. V roce 2012 o ní vznikl dokument s názvem Věra 68 v režii Olgy Sommerové.
Zdroj: Wikipedie, Olympijskytym.cz
Jansta apeluje na povolení tréninků v halách pro profesionály
Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta apeluje na povolení tréninků profesionálních sportovců v halách, protože i pro...
Kvůli epidemii pozastavili dnes svou činnost i skauti či pionýři
Uzavření kroužků a mimoškolní činnosti pro děti, které vláda vyhlásila kvůli zhoršující se epidemii koronaviru, platí od...
Vedení Českého olympijského výboru se bude volit 10. listopadu
Odložené plénum Českého olympijského výboru, na kterém se bude volit vedení, zná nový termín. Uskutečnit by se mělo v úterý 10....