Lance Armstrong vítězil na Tour de France v letech 1999 až 2005. Jeho jméno už ale na tabuli šampionů nenajdete, protože se v lednu 2013 přiznal k systematickému dopingu.
George Hincapie byl klíčovým Armstrongovým mužem, k triumfu na Tour později pomohl i Albertu Contadorovi a Cadelu Evansovi. V říjnu 2012 se přiznal k dopingu.
Johan Bruyneel u toho všeho asistoval z pozice manažera tehdy dominantní americké stáje US Postal. V dubnu 2014 dostal desetiletý zákaz činnosti od Americké antidopingové agentury USADA, protože měl být klíčovým mužem dopingového programu v týmu. V roce 2018 mu Světová antidopingová agantura WADA upravila trest na doživotí.
Tihle tři se sešli v Armstrongově podcastu The Move, aby probrali fungování a současnou dominanci stáje Jumbo-Visma, která díky trojici Sepp Kuss, Jonas Vingegaard a Primož Roglič vyhrála všechny tři Grand Tour v sezoně a na Vueltě obsadila kompletní pódium.
Společně poukazovali na týmy Ineos, UAE a právě Jumbo-Visma s tím, že v posledních letech odskočily všem ostatním. Bruyneel však upozornil, že úspěch Jumbo-Visma tkví v něčem jiném.
„Zdaleka nejvyšší rozpočet má Ineos, pravděpodobně o deset milionů eur vyšší než druhý tým. Sedm až osm let byl Ineos velmi úspěšný, jenže teď během Vuelty nic nepředvedli, stejně tak na Tour. Jumbo totiž ví, co dělá. Mají všechno na milimetr spočítané, přesně v holandském stylu. Snaží se najímat jen ty nejlepší, a to v každém malém sportovním odvětví,“ tvrdí Bruyneel.
Podle Armstronga jde v případě Jumbo-Visma o výjimečnou sezonu, po které si budou všichni konkurenti pořádně lámat hlavu, co by měli změnit. Vítězství Seppa Kusse pak považuje za mimořádnou událost pro americkou cyklistiku.
„Jestliže jsou UAE, Ineos a Jumbo daleko před ostatními, tak teď je Jumbo někde ve stratosféře a zbylé dva týmy si říkají, co se stalo a co zanedbaly, protože se to celé událo velmi rychle,“ upozorňuje Lance Armstrong.
Zdroj: The Move