Propagandistická akce se značně podobala právě všesokolským sletům, a to nejen svou masovostí, ale i obdobným programem. Možná i proto, že se právě Sokolové na organizaci podíleli. Takto velkou akci totiž nemohl nikdo bez předešlých zkušeností uspořádat. Na programu pracovali především tvůrci sokolských hromadných skladeb.
Secvičit se muselo 1,7 milionu cvičenců! Spartakiádní skladby ilustrovaly obraz doby, ve které vznikaly. Začátek 50. let byl spjat s budováním "nového světa", a tak se třeba vystoupení pro děti jmenovalo „K budování a obraně vlasti vždy připraven“.
Na stadionu, ale i doma u televizních obrazovek mohli občané Československa sledovat kromě tradičního cvičení jednotlivých věkových kategorií i společné vystoupení folklórních souborů nebo specialitu první spartakiády - cvičení vojáků s dětmi. Toto vystoupení mělo za cíl představit vojsko nového typu. Podílelo se na něm 1000 vojáků a 4500 dětí. Právě rodiče tehdy byli ze cvičení svých dcer s vojáky v rozpacích.
Armáda měla v programu velký prostor, představila se také například ve cvičení s puškou, které mělo ukázat střeleckou a bojovou přípravu.
„Mládí, radost, mír zní Strahovem“ hlásalo v té době Rudé právo
První celostátní spartakiáda probíhala od 23. června do 5. července 1955 a skládala se ze tří hlavních částí. Konala se hromadná tělovýchovná vystoupení, probíhaly sportovní soutěže a turistické akce doplněné o tzv. Večery družby, mezinárodní gymnastické soutěže a další odborné a kulturní pořady. Vše pod patronací prezidenta republiky Antonína Zápotockého.