Počítačová hra FIFA, aktuálně přejmenovaná kvůli marketingovým právům na EA Sports FC, není špatná, ale není dostatečně ruská. Vlastně není vůbec ruská. Kvůli agresi Putinova režimu na Ukrajině byly totiž vyřazeny ruské týmy i z virtuálního fotbalového světa.
Proto se objevil požadavek na kopii populárního simulátoru, který by však působil o poznání vlastenečtěji. A tak by bylo možné hrát nejen za ruskou reprezentaci, ale i za kluby ruské ligy a fotbalové výběry jednotlivých ruských regionů.
S touto myšlenkou překvapil bývalý hráč Arsenalu a bývalý kapitán ruského národního týmu Andrej Aršavin, když se setkal v rámci sportovního festivalu Hry budoucnosti s Vladimirem Putin. „Považuji za správné, aby se objevil náš, to znamená ruský, fotbalový simulátor, protože v zahraničních ekvivalentech takové možnosti nejsou,“ komentoval Aršavin absenci ruských klubů.
A Putin s Aršavinem souhlasí. Taková hra by prý mohla udržet mezi mládeží i zájem o skutečný fotbal.
Na dotaz, co konkrétního může Putin pro realizaci Aršavinova nápadu udělat, se dozvěděl, že je třeba zajistit finanční podporu od státní společnosti Gazprom.
„Dobře, dobře, promluvím tedy s Alexejem Borisovičem,“ zmínil podle ruských médií Putin, že osobně zaúkoluje přímo předsedu správní rady Gazpromu Alexeje Millera.
Vývoj vlastní fotbalové hry není přitom ani zdaleka tím nejbizarnějším nápadem, který se v rámci Her budoucnosti pořádaných v Kazani objevil. Organizátoři se snaží propojit sport s e-sportem, a tak se účastníci mohou seznámit třeba s fidgetal-fotbalem nebo fidgetal-basketbalem. V obou případech jde o kombinaci reálné hry s počítačovou hrou. V prvním případě se musí Rusové stále spokojit s EA Sports FC 24, v tom druhém pak hrají NBA 2K.
Zdroj: Future Games