Ideálně si dejte na přípravu alespoň dvanáct až šestnáct týdnů. Pokud jste zvyklí občas sportovat nebo jste v přiměřené kondici, můžete se do toho pustit hned. Začněte pozvolna – tři tréninky týdně bohatě stačí. Prvních pár týdnů střídejte chůzi s během, postupně přidávejte čas strávený během. Tělo si zvykne a srdce, plíce i svaly se začnou adaptovat.
Klíčem k úspěchu je pravidelnost a postupnost. Nejde o to běhat rychle, ale běhat stabilně. Jeden běh týdně by měl být delší – takzvaný 'long run'. Postupně ho prodlužujte, abyste si zvykli na delší dobu strávenou v pohybu. Druhý běh může být svižnější a třetí pohodový, ideálně v kombinaci s protahováním, posilováním nebo jógou.
Nezapomeňte na odpočinek – regenerace je klíčová. S dobrým plánem, rozumným tempem a chutí je reálné odběhnout první půlmaraton ještě letos. Vyberte si závod třeba na podzim, dejte si cíl a sledujte svůj pokrok. Možná vás překvapí, čeho všeho je vaše tělo schopné, když mu dáte šanci a potřebný čas.
Kolik času potřebuji na přípravu?
Ideální je mít na přípravu tři až čtyři měsíce. Pokud už se trochu hýbete – chodíte na túry, jezdíte na kole nebo máte za sebou pár kratších běhů, mělo by dvanáct týdnů stačit. Pokud začínáte úplně od nuly, počítejte raději se 16 týdny a nebojte se začít velmi zvolna. Cílem není trhat rekordy, ale bezpečně dojít (nebo ideálně doběhnout) do cíle.
Jak bude trénink vypadat?
Plán by měl být především udržitelný. Běh třikrát týdně je skvělý základ. První týdny budou možná spíš o střídání chůze a pomalého klusu – a to je v pořádku. Tělo si potřebuje zvyknout na pravidelný pohyb a zátěž. Každý týden se snažte o mírný pokrok, stačí přidat o pár minut víc běhu nebo o kilometr delší trasu.